avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate simionescu_bog

Activitate simionescu_bog

Multumesc pentru raspuns.
Eu am inteles altfel legea 161/2010: in cazul in care de la compania respectiva, nu am beneficiat de nici un produs gratuit, sau orice alt serviciu de gratuitate sau reducere, pot rezilia contractul inainte de termen, fara a fi obligat la o justa despagubire.
Mi se pare o suma destul de mare (134 euro fara TVA).

Inca o data va multumesc pentru sprijinul acordat.
Buna ziua,
Am o mare nelamurire cu rezilierea contractului cu romtelecom inainte de termen,
Pasii parcursi pt reziliere (inainte de termen cu 12 luni):
- am trimis cerere de reziliere catre Romtelecom prin posta romana (recomandata simpla cu confirmare de primire) - in aceasta cerere am specificat ca doresc rezilierea contractului conf. legii 161/2010 fara a ma obliga la acea clauza "abuziva" din contract.
- am primit de RTC un telefon prin care imi spuneau ca sunt obligat sa platesc, conform contractului, suma de 134 de euro fara TVA.
- Intr-un final am primit si ultima factura, care este in valoare de 968 de lei, in care este inclusa si acea taxa de reziliere.
- Am facut o reclamatie, in scris (format electronic/email), la ANPC, iar raspunsul lor nu a intarziat deloc, fiind ceva de genul: " Sunteti obligat sa platiti factura conform contractului".

Nelamurirea este, se aplica sau nu legea 161/2010 si in acest caz?

Va multumesc!