avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate teu

Activitate teu

Buna ziua, sunt insarcinata in 7 luni si firma unde lucram s-a inchis. Mentionez ca am probleme cu sarcina si de la 2 luni am fost in concediu medical pana la 4 luni, dupa care am intrat in concediu risc maternal. Pe 30 septembrie am fost anuntata ca firma se inchide cu 1 octombrie. Am vorbit la CAS si mi s-a zis sa fac un dosar cu acte pe care il voi depune la ei impreuna cu concediu medical. De la contabilitate mi s-a zis ca termenul limita pt depunere e 31 zile si de pe 1 tot astept sa mi se faca dosarul, care de fapt contin niste copii dupa acte. Intrebarea mea este ce se va intampla dupa ce se termina concediu medical? Am inteles ca intru in prenatal si-l voi depune tot la CAS, dar dupa ce se termina si prenatalul ce voi face? unde voi depune pt indemnizatie? Si daca trebuie sa platesc contributia catre CAS? Mentionez ca, contractul de munca a fost incetatprin decizie de drept cf art 56 alin 1 coroborat cu art 65 alin 2. Va multumesc!
Buna ziua! Sunt insarcinata in 20 saptamani si sunt in concediu de risc maternal (fiind o sarcina cu probleme).Firma la care lucrez inchide incepand cu data de 1 decembrie, la acea data aflandu-ma deja in prenatal. Intrebarea mea este unde voi depune concediul de prenatal daca firma inchide? Va multumesc!