avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate poplavinia

Activitate poplavinia

Buna ziua!

Lunile trecute v-am scris problema pe care o intampinam cand incercam sa obtinem o pensie de invaliditate pentru o persoana de 40 de ani, diagnosticata cu tetrapareza spastica inca de la 18 ani. Are gradul 1 de handicap, asistent personal si o indemnizatie in valoare de 293 lei. Am inteles ca pensia se poate obtine si fara sa fi muncit, cu conditia incheierii unui contract de asigurare la pensie cu Casa de Pensii din judet, pentru cel putin o luna de zile si achitarea unei contributii minime. Problema este ca la noi in judet Casa de Pensii nu mai doreste sa incaseze acea contributie. Vreau sa mentionez ca am scris lunile trecute cate 2 petitii atat la Ministerul Muncii cat si la Casa Nationala de Pensii, dar fara raspuns.
Insa, ieri am primit un raspuns de la Casa de Pensii din judet. Acesta suna astfel:
"Pentru punerea in aplicare a Deciziei Curtii Constitutionale nr. 680/2012,
Casa Nationala de Pensii Publice prin adresa nr. I/1868/22.08.2013
referitoare la incheierea contractelor de asigurare sociala face printre
altele urmatoarele precizari:
- contractul de asigurare sociala in sistemul public de pensii este un
contract civil, solemn, sinalagmatic. Conform art. 1171 si 1174 alin (3)
din Codul civil, contractul este sinalagmatic atunci cand obligatiile
nascute din acesta sunt reciproce si interdependente In conformitate cu
prevederile art. 1169 din codul civil, partile sunt libere sa incheie
orice contracte si sa determine continutul acestora, in limitele impuse de
lege, de ordinea publica si de bunele moravuri. Asadar primordial al
incheierii contractelor este acordul de vointa al partilor.
- in sistemul public de pensii, bazat pe principiul contributivitatii,
dreptul la pensie se dobandeste in virtutea contributiilor de asigurari
sociale datorate/achitate de persoane.
Dumneavoastra doriti incheierea unui contract de asigurare pe o luna,
solicitand pentru acasta deschiderea drepturilor unei pensii de
invaliditate. Ori, in cazul unei pensii de invaliditate pentru care legea
prevede un stagiu de cotizare, realizarea acestuia trebuie sa fie
anterioara aparitiei riscului, respectiv pierderea capacitatii de munca
constatata printr-o deczie medicala asupra capacitatii de munca.
In situatia unei asigurari contractuale (facultative), asiguratorul - in
acest caz Casa Judeteana de Pensii- are obligatia evaluarii riscului ce
s-ar produce ca urmare a acceptarii actului juridic in discutie. Cu alte
cuvinte, manifestarea vointei unei persoane de a incheia un contract de
asigurare sociala trebuie sa vizeze o cauza licita si morala.
Acestea sunt prevederile legale pentru care nu putem da curs solicitarii dvs."

Va rog mult sa imi spuneti daca exista o cale sa obtinem acea pensie in cazul de fata. Multumesc!
Răspuns la discuția Pensie invaliditate fara cotizare
Buna! Multumesc mult pentru raspuns! Eu cand am scris ca au obtinut pensia de invaliditate fara sa fi cotizat, m-am gandit la faptul ca nu au muncit deloc (dat fiind ca au fost bolnavi de tineri). Dar intr-adevar, in lege nu este scris cum am interpretat eu. Apreciez clarificarile aduse de dumneavoastra.
Referitor la acel stagiu de cotizare la pensie care se poate realiza prin incheierea unui contract de asigurare la pensie pentru macar o luna de zile, noi cand am fost la Casa de Pensii Salaj am intrebat de aceasta contributie minima si ne-au raspuns ca nu se mai poate face o astfel de contributie. Ne-au confirmat ca in alte judete se poate obtine pensia in acest fel, dar aici nu se mai poate. Si aici apare problema noastra: fara posibilitatea incheierii acelui contract si a achitarii acelei sume minime, nu avem cum sa obtinem pensia respectiva. Va rog mult sa imi spuneti daca este legal ca cei de la Casa de Pensii Salaj sa nu mai permita astfel de contributii. Si ce putem face in acest caz?! Multumesc!
Buna! Verisoara mea are 40 de ani si este diagnosticata cu tetrapareza spastica inca de la 18 ani. Are gradul 1 de handicap, asistent personal si o indemnizatie in valoare de 293 lei. Conform legii 680/iunie 2012, poate beneficia de pensie de invaliditate si fara sa fi cotizat. Dar in Salaj incercam de anul trecut sa obtinem aceasta pensie si de la Casa de Pensii ni se spune ca nu se poate fara sa fi cotizat. In alte judete se poate, fapt confirmat de bolnavi cu cazuri similare, care nu au muncit nici macar o zi in viata lor si totusi au reusit sa obtina pensia respectiva. De asemenea, stim un caz (tot fara stagiu de cotizare), din Salaj, care beneficiaza de aceasta pensie inca de acum 2 ani. Stiu ca se comit multe nedreptati in acest domeniu, dar este posibil ca numai in Salaj sa nu se poata beneficia de aceasta pensie in prezent? Si ce trebuie facut in acest caz? Multumesc anticipat!