avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Activitate Georgian007

Activitate Georgian007

Răspuns la discuția Teapa auto
pai si daca exista martori ca dupa ce am facut contractul cu suma de 2100euro i-am dat 3700 euro nu se poate rezolva nimic???
Discuție Teapa auto
Buna ziua! De cateva zile am achizitionat un auto marca VW Golf 5. Cand am fost sa vad masina mie personal mi s-a parut totul in regula cu ea...si prin urmare am facut si actele cu proprietarul masinii. Ulterior am aflat la un control mai amanuntit la un service ca masina a avut accident dar a fost reparata foarte bine si la o prima vedere nu parea ca are ceva ascuns...insa are. Am achitat pe masina suma de 3700 euro. Insa cand am facut actele cu proprietarul am scris pe contract suma de 2100euro ..."ziceam sa nu aparem la primarie sau mai stiu eu pe unde cu o suma asa mare". Acum vreau sa iau legatura cu fostul proprietar sa ii restitui masina...ce ma sfatuiti sa am in vedere...in cazul in care zice ca imi da doar suma scrisa pe contract ce e de facut sa imi recuperez si restul pana la 3700 euro??? vre-un test cu poligraf ceva ...sau o sa am paguba cu diferenta....asta in cazul in care fostul nu e cinstit. Multumesc anticipat. O zi buna!!!
pai dupa plantare trebuie recoltata in primul an pentru a se dezvolta bine tufa de salcie....bineinteles cu un profit mic....dar din anul 3 de recoltare profitul va fi substantial avand in vedere faptul ca pentru intretinerea acestei plante nu trebuie depus efort financiar foarte mare 200-300 euro la cativa ani pt ingrasaminte si recoltare. salcia tocata constituie biomasa propriu zisa care se face cu masini speciale de tocat care se pot inchiria de la cei care au culturi mai extinse si isi permit si utilaje. se valorifica in faza primara vrac la firmele care produc peleti sau bricheti cu aproximativ 40 euro/tona, sau daca exista in proprietate o fabricuta de peleti cu 120-150 euro/tona. avana in vedere ca se obtina aproxinativ 40-60 tona de biomasa /ha se poate face un calcul simplu, dar avand in vedere si faptul ca exista costuri doar pentru tocare o data la 1-2 ani si pentru ingrasaminte este foarte simplu sa ajungi la concluzia k iesi in profit...chiar foarte bun. inca din primii ani de vegetatie se acopera investitia.
este foarte simplu.....din aceasta salcie se produce biomasa care se valorifica si se foloseste pentru fabricarea peletilor sau brichetilor sau direct combustibil pentru centrale termice......
Buna ziua! Am 24 de ani si as vrea sa infiintez o cltura de salcie energetica de cca 2 ha ca atat teren am in posesie undeva langa Rimnicu Sarat, oras in care am si domiciliul. Pe parcurs vreau sa ma extind la peste 10 ha. As vrea sa stiu in ce conditii pot primi fonduri de la UE pentru demararea micii afaceri. cumva trebuie sa am mai mult teren in posesie?