avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate ileanahuzuru

Activitate ileanahuzuru

Buna ziua,

Am preluat o firma-obiect de activitate :prestari servicii , care si-a deschis de curand un punct de lucru, din evidentele contabile reiese ca nu a mai avut activitate de vreo 5 ani,mi s-a spus ca a inchis din cauza lipsei fondurilor, asociatul a fost plecat din tara , iar de la anaf am primit fisa sintetica totala, si scrie : insolvabilitate fara bunuri urmaribile , ce implica acest lucru, firma daca redeschide poate emite facturi, sau bonuri fiscale si daca acestea vor fi executate, deoarece firma avea si datorii , pe care fiscul nu a avut de unde sa le colecteze, deoarece nici pe firma , nici pe numele asociatului nu au existat bunuri.

Nu am mai avut astfel de cazuri , si as vrea sa stiu ce inseamna acest lucru , acum stau si ma gandesc oare datoriile nu s-au prescris , in fisa apar inca ,debite+dobanzi.

Multumesc
Buna ziua,

Contorul de cuvinte la HAGA pentru deschidere punct de lucru , se poate lista separat sau trebuie atasat sau lipit la hotarire

Multumesc
Buna ziua,
O firma platitoare de tva, inregistrata in ROI, a achizitionat un autoturism din germania si l-am vandut in franta, acest autoturism nu a intrat la noi in tara , transportul s-a facut din germania-franta.Firma din Romania a emis factura catre o persoana fizica fara cod valid de tva, fara TVA ,(am inteles ca trebuia sa facturam cu tva) , in franta clientul a platit in jur de 7000 eur TVA pentru masina, si ne-a solicitat sa-i rambursam aceasta suma pentru tva, firma este de acord sa-i plateasca aceasta suma in contul PF straine,
intrebarea este daca firma ii plateste acestei persoane tva -ul in franta, putem deduce aceasta suma in contul de tva si daca da cum?