avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate NIK_NIK33BR

Activitate NIK_NIK33BR

Sunt angajat momentan la o societate de paza in functie de inspector securitate.
In luna martie sefii mei a venit cu niste acuzatii la adresa mea "FEL DE FEL" fara sa-mi aduca argumente s-au sa-mi demonstreze cu ceva. Motive ca ( a auzit ca am luat bani la angajare, ca am incercat sa destram echipa, ca oe unii oamenii ii tineam in brate si pe altii nu, ca am furat benzina, ca am lut banii de la angajati luna de luna etc,) Am fost chemat la birou si m-i sa propus sa imi scriu demisia fara data si daca fac acest lucru voi mai lucra incontinuare, in caz contrar nu voi mai avea functia si ma va cadea din functie, Bineinteles am refuzat acest lucru si am cerut sa imi dovedeasca aceste acuzatii ca nu m-i se par normale sa vii sa ma acuzi de un lucru pe care nu l-am facut. M-i sa spus sa intru pe interventie si mi se va schimba incadrarea. Am intrat in interventie si dupa cateva zile a inceput sa ma hartuiasca moral punand pe altii sefi sa imi caute fel de fel de motive acuzandu-ma ca vorbesc intr-un fel, ca nu ma comport normal, ca nu port echipamentul corespunzator etc. Dupa ceva vreme cand au vazut ca rezist la aceste presiuni m-au chemat la o sedinta si mi-au spus ca imi va da o pedeapsa de 6 luni apoi ma va repune in functie, ok am acceptat dar nu mi-au adus la cunostiinta prin vreo decizie. Toata aceasta perioada au venit cu fel de fel de presiuni asupra mea, inca mai am din aceasta pedeapsa. As vrea sa ma sfatuiti ce e de facut in cazul acesta, mentionez ca sunt angajat de 10 anii la aceasta societate in in tot acest timp nu am avut nici o abatere, nu am prejudiciat firma cu absolut nimic, din contra, m-am implicat si am facut o imagine buna societatii, si am considerat ca toate acestea de unde au plecat a fost de la niste colegi de ai mei care au avut alt interes. As vrea sa-mi fac dreptate.