avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate useranonim

Activitate useranonim

Multumesc tuturor pentru sprijin si raspunsuri!
Buna seara! Grijile nu-mi dau pace. Nu am primit inca niciun telefon de la politie prin care sa ma cheme sa dau declaratii, desi au trecut 2 luni de la infractiune. Este posibil sa nu ma mai cheme deloc si sa primesc prin posta hotararea? Mentionez ca eu am specificat ca vreau sa primesc citatia la alta adresa decat cea din buletin, insa domnii politisti nu au consemnat acest lucru nicaieri, doar mi-au cerut nr de tel si au zis sa astept sa ma sune. Ce sa fac? Nu mai pot sa dorm de griji si constiinta ma apasa :(.
Multumesc!
Din cate am inteles de aici de pe forum, politia se sesizeaza din oficiu in caz de furt, nefiind nevoie de plangere prealabila. Tocmai de aceea replica dl. politist cum ca magazinul nu depunde plangere m-a indus in eroare si nu mai inteleg care e procedura. Ma poate lamuri cineva exact, va rog?

CRM2013, multumesc pentru cuvintele de incurajare, conteaza foarte mult pentru mine in aceste momente!
Buna seara! Mai am o nelamurire: in seara furtului, eu nu am dat nicio declaratie propriu-zisa (scrisa de mana mea), ci doar am semnat procesul verbal de constatare. Domnii politisti mi-au spus ca ma vor interoga exact atunci, insa, la un moment dat, obositi sau plicitisiti s-au razgandit. L-am auzit pe cel care ar fi trebuit sa ma ia la intrebari zicand "Lasa ca oricum magazinul nu depune plangere". Apoi, mi-au spus ca nu va mai avea loc atunci discutia cu politistul si sa astept sa fiu contactat telefonic de un inspector de politie al carui nume mi l-au comunicat (sau, eventual, sa verific cutia postala ca se poate sa primesc citatie prin posta). Dvs. ce credeti ca s-a intamplat? Voi fi chestionat intai de un inspector de politie pentru ca nu aveau chef in acea seara sau voi fi chemat la declaratii direct la procuror? Multumesc.
Multumesc pentru raspunsuri tuturor! Nu-mi ramane decat sa astept, cu speranta ca poate va fi bine intr-un final #-o.
Am citit aici pe forum ca impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Imi recomandati sa merg la acel magazin si sa incerc sa rezolv situatia cu managera magazinului? Cum pot sa probez la politie ca noi ne-am impacat?
Multumesc.
Multumesc pentru raspunsuri!
Multumesc dl. Patrascu!
Cat o sa mai dureze aceasta cercetare? Stau cu telefonul langa mine non-stop, ca poate ma suna procurorul (asa cum mi s-a spus de la politie cand mi s-a luat declaratia, in seara cu pricina). Care credeti ca va fi solutionarea cea mai probabila?
Multumesc frumos, doamna avocat Iliescu!