avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate Iulia.Stefanoiu

Activitate Iulia.Stefanoiu

Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Faptul ca am postat de doua ori nu a fost intentionat, ci pur si simplu m-am pierdut in "hatisurile" site-ului, imi cer scuze pentru acest aspect. Asa calculasem si noi, iesirea sa la pensie, insa nu eram sigura ca acei ani de grupa a II-a se iau in calcul si pentru stabilirea pensiei anticipate partiale, acum ne-am lamurit insa datorita raspunsurilor dumneavoastra. As dori sa va mai intreb un lucru. Momentan el este angajat si urmeaza sa i se desfaca contractul de munca cu acordul partilor, avand ulterior posibilitatea intrarii in somaj. La incetarea acestui contract de munca, daca depune cerere de somaj, poate depune apoi si dosarul de pensionare pt pensie anticipata partiala , iar la primirea deciziei de pensionare sa sisteze somajul? Este posibil/legal acest lucru? Va multumesc inca o data si va doresc o seara placuta!
Buna ziua. Ma intereseaza cand poate tatal meu sa iasa la pensie anticipata partiala sau la pensie la limita de varsta. Ca si date: - an nastere:15 septembrie 1954, - inceperea activitatii : anul 1976 - 32 de ani si 6 luni vechime efectiva dintre care perioada 04.12 1976- 01.06.1990 grupa a-II-a, de asemenea 06.11.1990-15.06.1992 grupa a II-a - inca 1 an somaj. Va multumesc anticipat.