Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua. Ma intereseaza cand poate tatal meu sa iasa la pensie anticipata partiala sau la pensie la limita de varsta. Ca si date: - an nastere:15 septembrie 1954, - inceperea activitatii : anul 1976 - 32 de ani si 6 luni vechime efectiva dintre care perioada 04.12 1976- 01.06.1990 grupa a-II-a, de asemenea 06.11.1990-15.06.1992 grupa a II-a - inca 1 an somaj. Va multumesc anticipat.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Limita de varsta la 62 de ani.
-Pensie anticipata partiala la 60 de ani(15/09/2014)cu penalizare de 18% pana la implinirea varstei de 62 de ani.
Interventie moderator:
:rtfm:
Iulia.Stefanoiu:

- Daca citeati Regulamentul de postare ati fi vazut ca nu este nevoie sa postati de mai multe ori aceeasi intrebare.
- Intrebarea dvs. ramane postata si veti primi raspuns atunci cand un consultant stie sa raspunda si are timpul sa o faca.

1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Din datele dvs. am calculat urmatoarele:
- un stagiu efectiv de cotizare de 32/6 + 1/0 = 33 de ani si 6 luni;
- perioada lucrata in gr. a II-a de munca = 15 ani si 1 luna.

3. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (65 - 3 = 62 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 9 luni (33/6 + 3/9 = 37 de ani si 3 luni).

4. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani, in septembrie 2016;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in septembrie 2014.

5. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea pensiei va fi de (24 luni x 0,75% =) 18%.
- In septembrie 2016 pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea (se emite o noua decizie, pentru pensie pentru limita de varsta).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Faptul ca am postat de doua ori nu a fost intentionat, ci pur si simplu m-am pierdut in "hatisurile" site-ului, imi cer scuze pentru acest aspect. Asa calculasem si noi, iesirea sa la pensie, insa nu eram sigura ca acei ani de grupa a II-a se iau in calcul si pentru stabilirea pensiei anticipate partiale, acum ne-am lamurit insa datorita raspunsurilor dumneavoastra. As dori sa va mai intreb un lucru. Momentan el este angajat si urmeaza sa i se desfaca contractul de munca cu acordul partilor, avand ulterior posibilitatea intrarii in somaj. La incetarea acestui contract de munca, daca depune cerere de somaj, poate depune apoi si dosarul de pensionare pt pensie anticipata partiala , iar la primirea deciziei de pensionare sa sisteze somajul? Este posibil/legal acest lucru? Va multumesc inca o data si va doresc o seara placuta!
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 44. - Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeaza:
g) la data îndeplinirii condiţiilor de pensionare pentru limitã de vârstã, de la data solicitãrii pensiei anticipate sau la data când pensia de invaliditate devine nerevizuibilã;

2. - Dupa cum observati articolul de lege de mai sus vorbeste numai de pensia pentru limita de varsta si pensia anticipata.
- Nu pomeneste nimic despre pensia anticipata partiala.
- De aici eu deduc ca in cazul in care se solicita pensie anticipata partiala plata indemnizatiei de somaj inceteaza din momentul in care incepe plata pensiei anticipate partiale.
- Pensia anticipata partiala se va pune in plata dupa duceti la Casa de Pensii decizia de incetare a platii indemnizatiei de somaj.

3. Avand in vedere cele de mai sus va recomand sa intrebati si la Agentia de Somaj sau direct la ANOFM, pe e-mail, la: anofm@anofm.ro