avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2004 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters330573

Activitate ContSters330573

Răspuns la discuția Stabilire pensie alimentara
Buna ziua!revin si eu din nou cu o intrebare.In urma procesului de paternitate intentat tatalui fetitei,instanta la obligat pe acesta sa mi restituie cheltuielile judecatoresti, precum si pensia alimentara de la data intentarii procesului.Problema este ca pe aceasta hotarare judecatoreasca scrie ca are drept de recurs 30 de zile de la comunicare.A facut apel ,a cerut scaderea pensiei alimentare pentru ca mai are un copil in intretinere insa nu a facut si dovada veniturilor sau ca are o situatie speciala ce impune aceasta scadere.binenteles ca instanta ia acordat iar termen de apel 30 de zile.Cum pot sa l oblig sa mi restituie cheltuielile de judecata,pentru ca refuza de buna voie sa o faca,si mi cere sa astept finalizarea procesului.Apelul lui ,si refuzul instantei de a scadea pensia alimentara asa cum a cerut el ,nu are nici o legatura cu cheltuielile de judecata ce este obligat sa mi le inapoieze.acestea au ramas stabilite deja.Unde trebuie sa l reclam?
Răspuns la discuția Stabilire pensie alimentara
Contractul meu cu avocata ce ma reprezentat in proces a incetat in momentul in care am primit hotararea judecatoreasca.Am decis sa renunt la serviciile dumneaiei pentru ca nu am fost multumita.Totul se rezuma la bani..si in rest nimic.Si pentru apelul asta am inteles ca oricum nu este obligatoriu sa am avocat.De altfel nici el nu si a mai luat avocat,din cate am inteles.Tocmai de asta cer informatii de la persoane ce au mai fost in situatia mea,sau asemanatoare mie.
Răspuns la discuția Stabilire pensie alimentara
Buna ziua!Multumesc doamnei care mi a lasat acel nr de tel de la Judecatoria Constanta! :) am primit informatiile ce le cautam.Se pare ca in cursul saptamanii viitoare voi primi acasa citatia pentru apelul facut de tatal fetitei,pentru micsorarea procentului pensiei de intretinere.
As dori sa mi spuneti cum trebuie eu sa procedez,pentru a nu avea probleme,deoarece nu pot sa ma prezint la acest termen,din doua motive:nu locuiesc in C ta,si nu pot veni pentru ca fetita este mica si are nevoie de supravegherea mea permanenta.Am inteles de la cineva ca va trebui sa fac o scrisoare ,dupa ce primesc citatia,in care sa mentionez acest lucru.. este adevarat?
Avocata ce ma reprezentat in proces imi spusese ca nu sint obligata sa ma prezint ,in cazul in care se va face acest apel ,pentru ca paternitatea este stabilita deja,custodia fetitei mi a fost incredintata mie in totatlitate,deci nu este necesara si prezenta mea.Acest apel facut de el,este doar pentru scaderea procentului ce a fost fixat prima data,respectiv 25%,el mai avand un minor in intretinere,doreste sa se scada la 16,5%.
Răspuns la discuția Stabilire pensie alimentara
Va multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția Stabilire pensie alimentara
Aceleasi informatii despre dosar sint si pe portalul Judecatoriei.Ar fi fost mult mai simplu sa merg personal,insa nu locuiesc in Constanta,si am si fetita micuta inca.Nu stiu daca se poate legaliza inca..

Daca a mai trecut cineva printr o situatie asemanatoare mie,rog sa mi spuna macar un birou de informatii,unde pot suna,inainte sa fac un drum la Constant.Pe site ul Judecatoriei nu am gasit informatiile necesare.

Răspuns la discuția Stabilire pensie alimentara
Buna ziua!am verificat pe portalul Tribunalului din Constanta si ieri,si astazi,nu scrie decat ca e pe fond,atat.Nicii o alta informatie nu este data.

Vreau sa legalizez aceasta hotarare judecatoreasca,pentru ca asa mi s a spus de catre avocata ce ma reprezentat in proces.Ca daca se va ajunge la executare silita,hotararea judecatoreasca va trebui legalizata inainte.Acum nici nu stiu,daca pot face asta ,dupa aceste 30 de zile ce au trecut sau trebuie sa mai primesc un act ceva de la Judecatoria Constanta.

Buna ziua!in urma procesului de paternitate pe care i l am intentat tatalui copilului,am avut castig de cauza,instanta s a pronuntat in favoarea mea,respectiv a minorei,primind pe data de 13 ianuarie anul curent de la judecatoria Constanta,unde s a judecat procesul, hotararea judecatoreasca din care reiese clar ca tatal copilului trebuie sa mi achite cheltuielile de judecata si pensia de intretinere.
La finanul acestei hotarari judecatoresti mai scrie ca paratul are drept de apel 30 de zile de la comunicare.
Intrebarea mea este urmatoarea:unde pot cere informatii sau pe cine anume pot intreba in legatura cu situatia dosarului meu,deoarece aceasta perioada de 30 de zile a expirat deja,eu ne primind nici o citatie in acest sens,iar tatal copilului refuza orice comunicare cu mine.
Ce am de facut eu in acest caz?
Răspuns la discuția Stabilire pensie alimentara
Buna ziua!
Procesul pentru stabilirea pensiei alimentare a ajuns la final,astept hotararea judecatoreasca prin care instanta la obligat pe reclamant(tatal copilului)sa mi returneze cheltuielile de judecata si plata pensie alimentare din decembrie 2013 cand a fost intentat procesul si pina la 18 ani ai copilei.Intrebarea mea e urmatoarea:
Cum tatal copilului imi face deja probleme,adica ma tot amina cu banii,invoca diverse motive personale,financiare ,momentan acesta zice ca asteapta sa se emita hotararea judecatoreasca pentru acel amarat de 16,5% pensie alimentara fixata la venitul minim actual pe economie,intrucat nu a venit la proba cu interogatoriul,cum se procedeaza cu executarea silita?
Cine plateste executorul?mentionez ca nu locuiesc in acelasi oras cu reclamantul,pot trimite actele executorului fara ca eu sa fiu prezenta?cat timp dureaza aceasta procedura/ce se intampla efectiv in aceasta perioada(executarea silita)?

Cu respect!
Răspuns la discuția Stabilire pensie alimentara
Buna ziua!Multumesc frumos pentru raspuns,din ce am vorbit si cu avocata mea,acelasi lucruru intentioneaza si ea sa l faca,sa l intrebe daca din proprie initiativa doreste sa plateasca pensie alimentara si ce suma este dispus sa ofere lunar.Desi mari sperante nu sint din partea lui,din moment ce de un an de zile cit are fetita acum,el nu sa interesat de copil nici o secunda.Insa as mai avea o intrebare.Cum se procedeaza cu recuperarea pensiei alimentare de pe lunile din urma?i se va cere sa achite integral suma pina se ajunge la zi cu plata..sau va fi esalonata cumva.Procesul pentru plata pensiei alimentare l am intentat la o luna de la nasterea fetitei.Adica in decembrie anul trecut a fost deschis procesul.
Răspuns la discuția Stabilire pensie alimentara
Buna ziua! revin cu intrebari si date legate de procesul pt plata pensiei alimentare.La urmatorul termen (noiembrie)ne asteptam ca reclamantul sa se prezinte la interogatoriu,dupa ce in prealabil a trimis instantei o dovada ca nu se afla in tara ,si este sub contract la data cand era citat initial.Problema este alta,in aceasta dovada trimisa de el, este mentionat intr adevar ca el este angajat al respectivei firme de shipping,pe o perioada determinta,si ca in noiembrie anul curent acest contract de munca expira.Ce se intampla in acest caz,cu fixarea pensiei alimentare?ma astept ca el sa spuna ca nu are un loc de munca,ca nu are un venit,pt ca se foloseste de orice mijloace ca sa 'iasa' cu o pensie alimentara ft mica,desi stiu sigur ca nu va sta acasa,si ca se va imbarca din nou in scurt timp intru cat mai plateste pensie alimentara si primului copil din prima casnicie.De la avocata mea am inteles ca instanta din Romania nu l poate obliga pe el sa faca dovada veniturilor sale,mai ales cind el este angajat intr o tara straina,la o companie straina.Si ca pensia in aest caz se va fixa din salariul minim pe economie.Ce imi puteti spune dumneavoastra?