avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaMihaelaT

Activitate AlinaMihaelaT

Buna seara. Ce se intampla daca sotia la momentul divortului isi pastreaza numele insa dupa ceva ani (cand copilul creste si nu se mai simte "altfel" ca pe mama o cheama altfel) sotia doreste reluarea numelui de fata de dinnaintea casatoriei?

Se poate redobandi numele de fata la o perioada dupa divort? In ce conditii?

Sau ramane cu numele pe care l-a hotarat la divort pe vecie?

Va multumesc frumos si scuze de interventie.
Stie unde stau pt ca duc copilul la aceiasi scoala... Si asa cum am zis, am plecat ca m-a batut, atat pe mine cat si pe o colega care statea la noi in seara aia (o pot cita ca martora?). Am avut nevoie de 3 zile de medical in urma incidentului...

Si ma voi duce la judecatorie sa cer dosarul (nici nu stiam ca pot face asta!!) sisa vad despre ce este vorba.

Va multumesc din tot sufletul pentru raspunsuri si sfaturi: chiar mi-au redat un pic de liniste. Dumnezeu sa va binecuvanteze!



Da, am gasit. Am infatisare in 24.09.2014, complet c4. Obiectul este: divort cu minori, materia: minori si familie.

Ce trebuie sa fac acum? Sunt convinsa ca pana la judecata nu se rezolva plangerea penala impotriva sa.



Va multumesc mult pt raspuns.

Unde sa caut info sa vad daca a deschis procesul de divort?

Se poate judeca divortul inainte de solutionarea plangerii penale?
Buna ziua.

Sunt casatorita de 10 ani si am un copil de 9 ani. In timpul casniciei am achizitionat o garsoniera prin credite. Ulterior ne-am mutat in apartament.
In urma cu o luna, nefiind prima data, am fost batuta de sot. Am depus plangere penala la politie si am plecat din casa cu chirie. Sotul a ramas singur in casa amandurora.

Am inteles ca a depus cererea de divort cu acuzatiile ca am parasit eu domiciliu, ca sunt mama incapabila de cresterea copilului si vrea sa obtina custodia micutului, casa pt care mai avem de platit (si in care locuieste acum) si pensie alimentara.

Pot amana procesul de divort pana la finalizarea cercetarilor penale in care este el acuzat?

Poate el obtine casa (zice ca pe chitante este trecut numele lui ca platitor insa banii au venit de la mine iar el facea comisioanele lunare pt ca avea timp)?

Pentru ca nu s-a implicat cu mai nimic in educatia copilului, cu multi ani in urma si fara sa imi imaginez eu asa ceva, l-a determinat pe copil (cu diverse tertipuri prin care orice problema eu eram vinovata) sa il prefere pe el.

Poate fi considerata in instanta "preferinta" copilului? Are numai 9 ani si totusi e un copil si se lasa prada tentatiilor ...

Cum pot afla unde si sub ce acuzatii mi-a intentat proces?

Daca nu aflu la timp termenul de judecata, e posibil sa se judece in lipsa mea si sa i se dea lui crezare ca eu nu sunt responsabila si sa i se incredinteze copilul?

Va multumes anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dvs.

Cu stima,
Alina