avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate nklara

Activitate nklara

Doamna Ionica, multumesc pentru indrumare.
Calculul imi este foarte clar, doar ca nu am negru pe alb, formula de calcul.
Cu siguranta stiu si vecinii mei cum se imparte corect cheltuiala cu teava comuna, insa ei au stabilit pretul de 100 Ron/ ap de la bun inceput, fiind primii poate au impresia ca acest lucru le da dreptul sa fie excroci.
Eu mai platesc cat platesc, dar ma gandesc cu groaza la ultimul vecin care va avea de platit 1500 Ron, in conditiile in care cheltuiala totala a fost in jur de 4000 Ron...
Locuiesc la etajul 4, am uitat sa specific. Insa teava e trasa pana sus langa usa mea, deoarece vecinii de langa mine sunt printre primii care au renuntat la incalzirea de la cet, in favoarea centralei pe gaz.
Buna ziua,

rog persoanele care sunt in cunostinta de cauza sa imi explice cum se calculeaza partea ce imi revine din investitia cu tevile comune din scara unui bloc.
Concret, stau la un bloc de 4 et, 16 apartamente. Sunt a 12-a persoana care se racordeaza la teava comuna de gaz. Mi s-a cerut de catre vecinii mei, care deja au contribuit la cheltuielile comune sa achit suma de 100 Ron / 1 apartament.
Mi se pare ca suma e nejustificata, nu am vazut factura cu cheltuielile aferente investitiei. Daca se poate sa ma indrumati spre un articol de lege, sa am dovada ca mi se face o nedreptate. Art 85, lit g, din legea gazelor prevede niste conditii pentru asigurarea accesului unui nou solicitant, dar nu se specifica metoda de calcul. Am aflat cum se calculeaza, dar nu am un act doveditor.

Multumesc anticipat
Multumesc pentru sfaturile dumneavoastra. Voi inainta o cerere pt amanarea procesului in numele lui, invocand motivul angajarii unui aparator legal. Sper sa se aprobe! fapta comisa de el este conducerea unui autovehicul sub influenta alcoolului, cu o alcoolemie de 1.1, respectiv 0,9 la un interval de o ora. puteti sa-mi spuneti, daca si prin ce cale vom fi informati daca amanarea a fost aprobata?
In caz de neprezentare la proces (daca acesta va avea loc intr-adevar) este posibil sa fie emis un mandat de arestare?
Este adevarat ca amanarea se face pentru cel putin o luna?
Citatia a ajuns prea tarziu la noi si fiind weekend, sunteti singurii care ma pot ajuta cu informatii, va multumesc! :)
Pot sa invoc acest motiv, chiar daca inculpatul nu isi va angaja un aparator pt proces? El a optat pt un avocat din oficiu. Din pacate, contractul se afla in Germania, probabil va fi prezentat Instantei in momentul in care va avea loc procesul. In conditiile prezentate, cererea va fi luata in considerare?
Va multumesc pt ajutor. :)
Buna ziua,
ma adresez cuiva din domeniul juridic, cu rugamintea sa ma indrume in formularea unei cereri catre Judecatorie, prin care sa solicit amanarea datei chemarii in instanta pe motiv ca inculpatul lucreaza in strainatate si contractul de munca expira la finele lunii sept 2014. Mentionez ca sunt fiica inculpatului cu obiectul: conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului. Data citatiei este in 17.09.2014, ori cererea o pot inainta cel mai devreme luni, pe data de 15.09.2014. In fond, este posibil sa depun eu cererea in numele lui, si daca da, pe cat timp este posibila amanarea unui proces, 3 saptamani este prea mult?
Pe langa cerere trebuiesc si documente justificative pt sustinerea cererii de amanare?
Multumesc anticipat! :)