avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1061 soluții astăzi
Forum Activitate alinajucarii

Activitate alinajucarii

Răspuns la discuția Import jucarii China
Multumesc! Puteti sa imi indicati legea care spune chestia asta? Dar daca ii cer chinezului factura si el mi-o da in format electronic, iar coletul mi-l trimite pe persoana fizica se poate? Recunosc ca nu am nicio treaba cu partea asta de import si s-ar putea sa pun intrebari idioate....
Buna ziua. Vreau sa aduc din China niste jucarii din lemn, dar putine bucati. Vreau sa plasez comenzi periodic dar de valori mici. Sa zicem 30 dolari comanda medie. Daca cer si factra pe ele, la ce taxe ma pot astepta din vama? Avand in vedere ca sunt de valoare mica. Insa eu as vrea sa le bag in contabilitate.

Multumesc!
Buna ziua. Vreau sa incep sa produc jucarii din lemn. Nimic foarte complicat. Insa nu reusesc sa imi dau seama care e treaba cu dovedirea conformitatii si sigurantei jucariilor pe care le voi produce. Am citit Hotararea nr. 74/2011 privind siguranta jucariilor, insa nu imi dau seama daca conformitatea si sigurantei o pot face printr-o evaluare interna sau nu. Mentionez ca nu e vorba de volum mare, sa zicem ca va fi ceva mic...ca si gama de produse....nu stiu 100 de produse si voi avea in medie stocuri de 5 produse de fiecare. Dar tot vreau sa fiu pusa la punct. Ca idee....nu tintim momentan sa fie un business care sa ne aduca nu stiu cati bani.

A doua problema este importul de jucarii din china, caci as vrea sa aduc si din acestea, in conditiile in care mai gasesc ceva bun si de calitate. La fel, daca aduc....nu stiu comenzi in medie de 100 de dolari, ce taxi si impozite ar trebui sa am in vedere? Ca sa stiu ce pret sa imi calculez eu? Daca nu sunt platitor de TVA trebui sa pun si TVA-ul totusi? Voi plati TVA pe ce import? Alte taxe vamale la valoi asa mici, daca sunt in scop de revanzare?

Astept cu interes parerile dvs!