avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate dator_ro

Activitate dator_ro

Mii de multumiri pentru raspunsuri :)
multumesc pt rasuns separatistul. deci, executorul nu urmareste persoana, ci doar bunurile materiale. Nu are nimeni treaba cu datornicul la vama, ceea ce este perfect.
Eu nu am fost somat, desi cred ca exista o somatie in numele meu. Nu am nici o posibilitate sa aflu ceva in legatura cu asta pentru ca sunt plecat din tara din 2007. Am aflat intamplator despre executarea silita pe site-ul justice.ro. Am inteles ca este tarziu pt contestatie si nici macar nu sunt posibile caile de atac la executare. Ce ar trebui sa fac acum? Sa nu fac nimic deoarece urmarirea executorului este doar pe bunurile materiale din Romania, sau sa starnesc niste lucruri prea vechi doar pe motivul ca ar fi trebuit prescrise? Nu stiu ce sa fac...
S-a cerut si aprobat incuviintarea silita in iulie 2014. Nu am proprietati sau alte bunuri in tara, dar ma intereseaza daca sunt dat in judecata de creditor, din simplul motiv ca e dificil sa fie dat un judgement in numele meu iar eu sa nu stiu. Pe de alta parte, daca este cazul ca acest credit sa fie prescris si totodata incheiat, cred ca oricine in situatia mea ar incerca sa afle informatii daca poate invoca prescrierea pentru contestare. Tocmai de aceea am intrat pe acest site si va multumesc mult pentru informatii si implicare.
Am verificat si exista aprobarea de catre instanta a incuviintarii silite si cred ca este fara drept de contestatie. Urmatorul pas este sa contactez un avocat care sa arate ca datoria ar trebui sa fie prescrisa din motiv ca este prea veche?
Va multumesc
Va multumesc mult pentru raspuns d-le avocat. Sunt aprox 7 ani si jumatate de cand nu am avut nici o scrisoare de la banca/recuperatori/executori in mana mea, in legatura cu aceasta datorie. Am crezut doar ca pot fi intrebat la vama despre aceasta executare silita in numele meu.
Numai bine va doresc
Mii de multumiri pentru raspuns, savysb. Intrebarile mele urmatoare (daca imi este permis) sunt: 1. Cum sa stiu ceva despre somatia & suma detaliata a datoriei trimisa de BEJ, daca eu nu mai locuiesc in Romania din mai 2007 (inca sunt plecat)? 2. La ce adresa va trimite BEJ somatia? La ultima de pe buletin, ori la cea pe care banca o avea cand s-a facut contractul de imprumut? 3. De unde as putea sa aflu? Ar trebui contactat BEJ, cel care se ocupa de cazul meu? Numai bine,
Executorul are putere sa urmareasca debitorul pana/dupa frontiere? Va rog un raspuns.
Va multumesc pentru raspuns care de altfel este destul de clar. Parerile sunt impartite in privinta prescrierii, tocmai de asta exista atata confuzie. Deci,in concluzie, banca va urmari toata viata un datornic?
Sunt debitor la o banca din oct 2006 pentru suma de 4500 euro. Am platit doar primele rate, apoi am ramas fara munca. Ca multi alti romani am plecat in strainatate si nu am mai platit ratele. Din mai 2007 nu am mai locuit in Romania si nu am mai stiut absolut nimic despre masurile luate de banca impotriva mea. Mentionez ca in tara am locuit in chirie, neavand vreo proprietate pe numele meu. Este evident ca scrisorile de la firma de recuperare nu au ajuns la mine niciodata. Ieri am cautat ceva pe site-ul Judecatoriei judetului pe care am buletinul si am descoperit din intamplare ca exista o executare silita pentru acest credit in numele meu incuviintata din iunie 2014. Dupa 7 ani si ceva nu se prescrie datoria? Daca da, atunci cum de Judecatoria a incuviintat cererea de executare silita? Va rog mult sa imi dati un sfat ca sunt plecat de atat de mult timp din tara si nu stiu cum sa procedez. Multe multumiri.