avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate Ion Popescu

Activitate Ion Popescu

In urma decesului bunicilor din partea mamei s-au eliberat doua certificate de mosteniror din care rezulta ca mostenitorii sunt:
- dupa bunica=bunicul cu 2/8; mama cu 3/8 si fratele mamei cu 3/8;
- dupa bunicul = mama fratele renuntand prin neprezentare.
in baza celor 2 CM in anul 2004 mama a depus la comisia locala de care apartinea proprietatea documentele care i s-au cerut pentru a i se elibera titlul de proprietate.
In anul 2006 s-a eliberat titlul de proprietate dar nu a fost trecut si unchiul meu (respectiv fratele ei). din adeverinta data de comisia judeteana rezulta ca s-a eliberat titlul in baza CM unde era mostenitoare numai mama. Chiar daca s-ar fi pierdut celalat CM pe cel de-al doilea se specifica clar ca la intreaga suprafata mai exista un CM. Am cerut inscrierea in registrul agricol si a unchiului meu conform CM si Intabularii pe care am facut-o si unde a fost trecut si el cu cota care-i revenea, dar cei de la primarie ne-au raspuns in scris ca nu pot face acest lucru doar daca cerem in instanta anularea titlului si eliberarea altui titlu, fara sa specifice in ce baza legala ne-au respins cererea si in ce baza legala sa facem actiunea . Intrebarea mea este daca pot sa cer prin instanta modificarea sau completarea titlului, carei instante sa ma adresez(unde este proprietatea sau unde locuieste mama) sau daca pot cere prin hotarare jud. inscrierea in registru agricol , in baza documentelor pe care le are mama, a unchiului?
in urma decesului bunicilor din partea mamei s-au intocmit doua certificate de mostenitor:
- unul dupa decesul bunicii prin care mostenitorii erau bunicul=10/16, mama=3/16 si un frate al mamei=3/16;
- celalat dupa decesul bunicului prin care mostenitor era mama =10/16(fratele neprezentandu-se)
In anul 2006 s-a eliberat titlul de proprietate (in baza celor 2 certificate), dar pe titlul de proprietate a fost trecuta doar mama.
Intre timp fratele mamei a decedat si mostenitorii lui nu pot face dezbaterea mostenirii pe aceasta parte din casa bunicilor (conform certif. most.) pentru ca notarul cere o adeverinta de rol pe numele defunctului iar cei de la primarie spun ca conform titlului de proprietate titular la rol este doar mama, am facut si intabularea conform celor 2 certificate de mostenitor, titlul de proprietate si schitei cadastrale. in baza acestui act rezulta ca si fratele mamei are dreptul la 3/16 din suprafata, cei de la cadasrtu au spus ca poate fi trecut in rol dar cei de la primarie spun ca ei iau de baza titlul de priprietate. am incercat sa le explic ce inseamna intabularea conform L7/1996, L247/2005 si Regulamentului de cadastru dar nu inteleg ori nu cunosc legile.
Nu stiu ce sa fac, doar printr-o hotarare judec. sai oblig sa-l inscrie pe unchi in registrul agricol sau sa cer eliberarea unui alt titlu dar banuiesc ca cel vechi trebuie anulat tot pritr-o hot. jud.(sa se dea mama singura in judecata?)