avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta2111

Activitate nicoleta2111

Buna ziua! Ma intereseaza daca stie cineva sa ma ajute cu calculul concediului de risc maternal/ postnatal.
Salariul brut cumulat pe ultimele 6 luni este de 45.100 lei ( lucrez undeva la 164h lunar iar media lunara este de 7500 lei brut ). Ce as vrea sa stiu in mod special este daca ma afecteaza la venitul postnatal daca ies la 2 luni de sarcina ies in concediu de risc maternal.
Buna-ziua! Am si eu o intrebare, sunt din Brasov, iar acum cateva luni mi-a decedat mama, tatal fiind si el decedat de 20 de ani. Mama noastra ne-a lasat (mie si fratelui meu) mostenire un imobil situat intr-o imprejurime a Brasovului, problema este ca eu locuiesc in acel imobil cu familia mea, am si copii, am adus imbunatatiri imobilului, l-am ingrijit de mica, am locuit impreuna cu mama si familia mea. Acum dupa ce dansa a decedat, fratele meu a venit cerandu-si partea sa succesorala, iar asta vrea sa fie posibil cat mai repede, intr-un cuvant ma obliga sa o vand, deoarece eu nu am posibilitatea de a-l despagubi.
Intrebarea este ce modalitati exista de a prelungi aceast partaj( in instanta..), sau mai bine de a-l face sa se mute in acest imobil, nu sa ma faca sa o vand, deoarece casa nu valoreaza foarte mult iar in urma partajului noi vom fi nevoiti sa ne mutam in chirie, cat timp va fi acoperita si ea, de acea suma modica.
De asemnea m-ar interesa un raspuns de la un avocat din jud. Brasov si sa ne spuna in mare ce costuri implica.
Multumesc anticipat!