avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2032 soluții astăzi
Forum Activitate danieltimis

Activitate danieltimis

Răspuns la discuția Concediu medical cod 14
Multumesc frumos, sa inteleg ca in lege nu e specificat nimic in legatura cu intreruperea CM cod 14 si continuarea lui...pentru ca asta imi tot spune medicul...ca el ar vrea sa imi dea dar nu poate pentru ca am intrerupt si am incercat sa merg la munca. Oricum multumesc, vad eu cum se rezolva.
Buna ziua, va cer ajutorul deoarece nu mai pot de atata incompetenta ce exista in sistemul de sanatate din Romania. Va explic pe scurt: Am fost diagnosticat cu cancer cerebral in iunie 2013 si am inceput tratament oncologic deci am intrat in concediu medical cod 14...atunci medicii au zis ca pot sta in concediu medical 1 an cu posibilitatea prelungirii cu 6 luni de catre un medic expert...am stat in concediu 363 zile, pe urma am decis ca ma simt mai bine si pot sa lucrez si nu vreau sa primesc bani nemunciti asa ca am inceput munca. Din pacate dupa 2 luni de munca boala a recidivat, necesitand tratament oncologic. Iar un medic de la comisia de expertiza nu vrea sa imi mai ofere concediu medical cod 14 chiar daca am doar 363 zile si pot sa primesc pana la 540 (1 an si 6 luni) pe motiv ca am mers la munca si am intrerupt concediul medical. Adica eu chiar daca ma simteam bine trebuia sa stau acasa si sa primesc 1 an si 6 luni bani nemunciti, daca am vrut sa lucrez si a recidivat boala nu se mai poate da concediu in continuare. Nu inteleg. Exista o lege in acest sens? Care este ea? Eu daca mai fac tratament o sa imi revin si sper sa pot continua munca daca nu o sa ma pensionez, mentionez ca am 27 ani deci nu ma incanta gandul pensionarii. Vreau sa muncesc doar ca am o perioada mai grea si vreau concediu medical.