avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel_Blondu

Activitate Daniel_Blondu

Situatia este in felul urmator.
Eu am 3000 RON datorie curenta, cu 10000 PENALITATI.
Lunar achit 500 RON, insa, suma este impartita, dupa placerea casierului ( administrator / presedinte ), ci nu dupa cum ii cer eu, adica toata suma catre datoria ( debitul curent ).
Mentionez faptul ca, luna de luna, factura este de aprox 150 RON iar penalitatile imi cresc cu aprox. 110 RON.

Daca mi-ar fi acceptat inca de acum 7 luni, de cand am incheiat la executor urmatoarea conventie: ma voi angaja sa platesc in rate lunare, in cuantum de 500 de RON pe luna, debitul inregistrat fata de asociatia de proprietari.

Fraza de mai sus poate fi interpretata in mai multe feluri, cum ca debitul lunar ar depasi 500 RON si ar trebui platit in rate, sau cum ca ar trebui sa achit acel debit de 3000 RON, si nicidecum sa ma ating de penalitati.

Problema mea:
De ce nu imi este respectata dorinta in fata administratorului, ca banii pe care ii platesc sa se duca la DEBIT, in intregime, pentru ca, astfel, as putea scapa relativ repede de debit, lucru ce va avea ca si consecinta, inghetarea penalitatilor, caci nu se percep penalitati la penalitati ?

Eu ca locatar, ca am sau nu aceasta conventie in mana, este dreptul meu de a spune si de a decide in ce directie ( penalitati sau debit curent ) se indreapta acei 500 RON pe care eu ii platesc, sau el are libera alegere de a pune chiar si 1 RON la debit si restul de 499 RON plata penalitatilor ?

Ce solutii imi recomandati ? Cum il pot convinge/forta ?
Va multumesc.