avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate sumersoft

Activitate sumersoft

Data depunerii dosarului pentru pensie limita de varsta este 26.06.2017(anuntata de casa de pensii).Problema este ca eu nu vreau sa ies la pensie-salariul care primesc in acest moment este mult mai mare decat pensia.Am inteles ca, la data de 26.06.2017 contractul de munca initial se inchide.
Intrebare : pot face un contract de munca nou, in asteptarea unui punct de pensie mai mare, si pe urma sa depun dosarul de pensionare?
va multumesc!
buna seara!
suntem o familie compusa din 3 persoane cu urmatoarele venituri...1250+316+0=1566 lei
stiu ca, incepand cu 01.01.2014, venitul minim garantat pt familie compusa din 3 persoane este de 0.714 ISR....

intrebare : putem solicita ajutor social?

va multumesc,

cu scuze de rigoare....daca sotia este pensionar anticipat(partial).....si devine PFA....pensia dispare?
am priceput....multumesc mult !
buna ziua!sotia lucreaza la persoana juridica privata...are 58 ani si cotizare de 32 ani...din varii motive(politica firmei) ar vrea sa se pensioneze anticipat sau anticipat partial in conditiile in care legea permite sa lucreze suplimentar cu o forma acceptata de angajator(contract civil de prestari servicii etc)....este posibil?....
am gasit un post pe forumul d-vs....din 2010.....

1. Potrivit dispozitiilor art.92 alin.(1) lit.b) din Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care beneficiarul unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art.5 alin.(1) pct.I si II din lege, respectiv, desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, este functionar public, este numita in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, sau este membru cooperator intr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti.
2. In concluzie, puteti cumula nelimitat pensia anticipata partiala cu orice alte venituri realizate, in afara celor obtinute in una din situatiile anterior mentionate. "


multumesc...si astept cu incredere raspunsul d-vs !