avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1426 soluții astăzi
Forum Activitate ananastase

Activitate ananastase

Buna seara. Lucrez la o institutie cu capital majoritar de stat care, urmare a unei hotarari CA , in urmatoarele zile urmeaza sa isi schimbe sediul la o alta adresa.
Eu sunt incadrata in handicap gradul 1, la actualul sediu nu exista lift/rampe, etc, ma ajuta colegii sa urc la etajul 1 unde am biroul, la parter neexistand birouri.
intrucat in noua cladire unde urmeaza sa ne mutam exista birouri la parter, directorul general refuza omeneste sa mi aprobe un birou la parter, sunt hotarata sa merg cat mai departe pentru a mi cere dreptul. viitoarea cladire nu este adaptata sub nicio forma-nu are rampa,lift, nimic. pana la parter sub vreo 8 trepte, iar pana la etajul 1 unde vrea sa ma mute inca 10 trepte. fiecare treapta este un efort mare pt mine. maine m am gandit sa ii fac in scris o cerere cu nr de inregistrare in care sa i explic situatia mea medicala care poate fi dovedita cu acte.dar daca ma refuza oficial, cum pot face plangere?
mi a spus in fata ca asa cum am urcat pana acum, cu ajutor, asa ma voi descurca si in noua cladire. ma simt profund jignita, mai ales ca mi a mai spus ca la parter vor sta doar directorii. eu n am functie de director, dar muncesc inzecit pt companie.
va rog ajutati ma


Răspuns la discuția Reparatie usa chirie
Nu stau sa ma complic sa iau un butuc care de regula costa maxim 30 lei....
M-a pacalit firma respectiva, asta e. eu am actionat repede si am rezolvat.
In momentul in care m am mutat in gartsoniera, proprietarul mi a spus ca are si el cheie, dar nu o va folosi. mie mi a dat 2 chei (pt mine si persoana cu care locuiesc) . presupun ca vrea acum si noua cheie (ca mai am 4, butucul nou venind la pachet cu 6 chei). Nu sunt de acord sa platesc o reparatie pt un bun care nu a fost folosit in mod exclusiv de mine...
consider ca proprietarul are obligatia sa mi asigure confortul pt care ii platesc chiria. mai ales ca locuiesc de o luna doar aici.
Buna ziua, am nevoie de ajutor in urmatoarea problema.
Locuiesc in chirie de aprox o luna intr-o garsoniera. Intr o dimineata (acum 2 zile) , cand plecam la serviciu, in momentul in care am vrut sa incui usa de la intrare mi s-a blocat cheia . am apelat la vecini, paznic, sa ma ajute si din pacate nu au reusit. Usa se incuiase o data, era garsoniera in siguranta, dar cheia blocata...Am sunat proprietarul, eu deja grabindu-ma sa plec la serviciu. mi a spus ca nu are cum sa ma ajute ca e plecat din localitate, sa ma descurc, dar sa nu plec sa las problema, bineinteles ca trebuia sa rezolv , dupa amiaza cand ma intorceam tot pe mine pica rezolvarea. Am sunat la o firma, era fluturas pe lift (nu aveam acces la internet sa caut o anume firma) cu "Deblocam usi, reparam, etc". I am rugat sa se deplaseze urgent. Au venit, au reparat, au schimbat butucul. Mi au spus ca butucul era defect , ca era doar o chestiune de timp sa se intample blocarea asta si ca alta varianta nu exista decat asa. Mi au afcut nota de plata, 220 lei. N am mai putut comenta nimic, m am bucurat ca s a rezolvat problema, am platit si mi au dat chitanta. Am sunat proprietarul, i am spus ca am rezolvat, ca totul e in regula acum, ca am schimbat butucul fiindca altfel nu se putea si ca am platit 220 lei. wow.... asa mult? pai atat au cerut, mi au dat chitanta. ce puteam sa fac? sa ma iau la cearta cu ei?
in fine, mi a zis ok, hai sa vedem cum facem....inteleg ca nu vrea sa mi dea banii inapoi. iar eu consider ca nu am stricat usa, incat paguba si reparatia sa cada in sarcina mea de chirias, mai ales ca stau de o luna acolo.
ori i am cerut si ajutorul, in speranta ca poate cunoaste dansul si face o reparatie mai ieftina si mi a spus ca nu se poate. in ce temei legal mi as putea recupera banii?