avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate fandacia

Activitate fandacia

Casa a fost cumparata cu credit "prima casa" de la banca unde aveam cardul de salarii. Inainte de cumparare am platit un evaluator agreat de banca pt evaluare si inca pe cineva pt a realiza verificarea termica .
Nu mi se pare legal ca o casa construita recent si intabulata sa nu respecte proiectul absolut deloc:
' In " Proiect in faza P.A.C. " pt acest imobil scrie ca intre parter si mansarda "planseu de 12cm grosime realizat din b.a." , dar in realitate sunt grinzi de lemn si scandura.' ! Nu este nimic ilegal in asta?
Multumesc de raspuns. Nu stiu cum este incadrarea juridica si asa mai departe , dar parerea mea este ca se poate vorbii de vicii ascunse cand sunt chestii mici , nu cand vinzi magarul ca fiind cal. Faptul ca aceasta casa este cu grinzi de lemn in loc sa fie conform proiect cu polaca de beton este fapta penala ? Nu ar trebui ca aceasta sa fie o chestiune de care sa se ocupe politia si procuratura?
Buna ziua.
Am cumparat in 2012 o casa cu credit "prima casa". Casa mi-a fost prezentata ca fiind constructie recenta (2005-2006). Intre timp au inceput sa apara mici probleme si am vazut urmatoarele:
1. In " Proiect in faza P.A.C. " pt acest imobil scrie ca intre parter si mansarda "planseu de 12cm grosime realizat din b.a." , dar in realitate sunt grinzi de lemn si scandura.
2. Pe balcon erau 2 straturi de gresie ( unul mai vechi si apoi unul mai nou peste cel vechi). Balconul a cazut intro noapte.
3.Pe terasa sunt 2 straturi de gresie ( tot asa unul peste altul) si se infiltreaza apa.
4.Instalatia de curent electric nu respecta nici o reglementare : adica sarmele sunt puse direct peste scanduri de lemn fara a fi bagate in nici un fel de tuburi (nici de plastic nici de metal)
Intrebarea este ce pot face ca sa imi diminuez paguba?
Nerespectarea proiectului este sau nu fapta penala?