Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparat casa = teapa. Ce pot face?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparat casa = teapa. Ce pot face?

Buna ziua.
Am cumparat in 2012 o casa cu credit "prima casa". Casa mi-a fost prezentata ca fiind constructie recenta (2005-2006). Intre timp au inceput sa apara mici probleme si am vazut urmatoarele:
1. In " Proiect in faza P.A.C. " pt acest imobil scrie ca intre parter si mansarda "planseu de 12cm grosime realizat din b.a." , dar in realitate sunt grinzi de lemn si scandura.
2. Pe balcon erau 2 straturi de gresie ( unul mai vechi si apoi unul mai nou peste cel vechi). Balconul a cazut intro noapte.
3.Pe terasa sunt 2 straturi de gresie ( tot asa unul peste altul) si se infiltreaza apa.
4.Instalatia de curent electric nu respecta nici o reglementare : adica sarmele sunt puse direct peste scanduri de lemn fara a fi bagate in nici un fel de tuburi (nici de plastic nici de metal)
Intrebarea este ce pot face ca sa imi diminuez paguba?
Nerespectarea proiectului este sau nu fapta penala?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc de raspuns. Nu stiu cum este incadrarea juridica si asa mai departe , dar parerea mea este ca se poate vorbii de vicii ascunse cand sunt chestii mici , nu cand vinzi magarul ca fiind cal. Faptul ca aceasta casa este cu grinzi de lemn in loc sa fie conform proiect cu polaca de beton este fapta penala ? Nu ar trebui ca aceasta sa fie o chestiune de care sa se ocupe politia si procuratura?
Nu stiu cum sunt incadrate aceste chestiuni. Eu unul o vad ca o inselatorie. II soui omului ca ii vinzi ceva si ii vinzi altceva.
Despre un caz civil se poate vorbi in mod sigur daca a cazut balconul.

Pentru a fi caz penal este nevoie de mult mai mult...
Puteti depune plangere penala la politie.
Aveti dreptul de a va angaja si avocat dar sa o faceti inca din momentul redactarii plangerii penale doarece in caz contrar nu cred ca exista sanse sa fie vorba de o fapta penala.

Mai intai insa mergeti sa consultati avocatul si nu sa mergeti sa ii platiti redactarea plangerii fara sa stie despre ce este vorba ca nu o poate face.
Se plateste mai intai consultatia juridica si apoi redactarea plangerii si numai daca exista elemente suficiente pentru a se ajunge la concluzia ca exista o infractiune in mod rezonabil vorbind...
Daca acea casa a fost cumparata cu credit "prima casa" nu a fost evaluata de un specialist? Din cate stiu eu nu se da creditul fara o evaluare.