avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2176 soluții astăzi
Forum Activitate MARA_A

Activitate MARA_A

Răspuns la discuția Taxa loc de veci
Nici nu se discuta de reziliere. Pur si simplu ma pune sa concesionez din nou acelasi loc. El nu vrea sa-si piarda "clientul", eu as vrea sa pastrez locul, daca se poate. Ca mi-l da mie din nou sau ca il concesioneaza altcuiva, el tot cere bani. Nelamurirea mea este de unde a scos suma asta. Mi se pare un abuz, dar nu stiu cum sa demonstrez.
Tatal meu are un loc de veci concesionat intr-un cimitir in afara Bucurestiului. Din anumite motive nu a mai reusit sa achite taxa anuala din 2004. Am mers eu sa reglementez situatia, sa ajung cu plata la zi si, daca este cazul (nu stiu daca vreo lege prevede asa ceva) sa platesc chiar si penalitati. Preotul local spune ca locul trebuie luat din nou in concesie, la pret de 2000 de lei sau, la mica intelegere, cu doar 1000 de lei. Taxa anuala cumulata pe toti anii restanti inseamna 300 de lei (30 de lei pe an x 10 ani). Am intrebat de reprezinta restul de 700 de lei pe care mi-i cere si nu a fost capabil sa justifice, baiguind:..pai, ca sa ajungeti la zi...". Exista o baza legala in care sa ceara acest pret in conditiile in care nu imi poate spune clar cum calculeaza restul de 700 de lei? Da, e adevarat ca au trecut multi ani fara a se plati, exista motive intemeiate, pe care i le-am explicat, si sint dispusa sa platesc penalitati, daca exista conform legii. El, insa, nu poate justifica suma ceruta. Ce pot face? Multumesc!