avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate kostik

Activitate kostik

oare asupra dobanzii chiar nu se calculeaza dobanda, sau nu-i intereseaza si calculeaza la tot ? ...in cazul meu as avea 20.000 de lei datorie din care 19.100 dobanzi si penalitati si 900 - 1000 de lei debite
adica pur si simplu se imparte suma de 15.300 de ron la 60 ? atat e rata ? 255 ? si se aplica dobanzi pe toata suma chiar daca o parte din suma datorata era constituita din (banuiesc )dobanzi si penalizari ?
am o firma care datora la ANAF in luna a XI -a din 2012 suma de 37901 lei din care 23485 lei debite si 14416 dobanzi + penalitati de intarziere. Firma este una mica de taxi - are doua masini care mi-au fost puse atunci sub sechestru si mi-au fost date inapoi sa lucrez cu ele in conditiile in care mi-am luat atunci angajamentul ( neoficial, in scris - sub forma unei cereri ) sa platesc pe luna o suma de minim 1000 de lei. Platind de atunci in fiecare luna sume de cca. 1300 lei (sau mai mult) am reusit pana in data de azi sa achit un total de 32300 lei - mentionez ca am achitat strict debite ) si datoriile mele in ziua de azi arata astfel : total datorii 28150 din care 9000 de lei debite , 14544 lei dobanzi si 4606 lei penalizari de intarziere. Luna aceasta ( septembrie ) voi achita suma de 1300 lei asa cum obisnuiesc sa achit in fiecare luna si luna viitoare as avea posibilitatea sa achit (exclusiv in debite ) o suma de cca. 7000 - 8000 de lei care sa-mi permita sa cobor cu totalul datoriei sub pragul de 20000 de lei care sa-mi permita sa cer esalonare de plata a datoriei. Intrebarile mele sunt :
1. ce avantaje as avea daca as cere esalonare de plata in conditile in care am inteles ca se aplica peste suma esalonata pana la 16% din valoarea datoriei - in conditiile in care din suma de 20000 de lei cca 19000 ar fi dobanzile si penalizarile si doar 900-1000 de lei ar mai fi debitele.
2. in conditiile esalonarii ar avea voie sa puna 16 % peste toata suma esalonata , desi marea majoritate a sumei este reprezentata de dobanzi si penalizari - 19000 si doar 900 - 1000 de lei debite , in conditiile in care dobanzile nu au voie sa produca dobanzi ?
3. ar fi mai bine sa platesc in doua luni toate debitele si sa nu cer esalonare de plata, platind in continuare debitele curente si o parte din dobanzile si penalizarile restante ( o suma cam la 1100-1300 lunar , ca pana acum ) ?
4. as avea vreo sansa reala sa mi se taie ceva din dobanzi si penalizari in conditiile in care as ajunge la debite zero pe toata linia ?
5. am auzit ca uzual nu executa firme cu datorii de pana in 20000 de lei - e adevarat ?
6. daca ajung cu datoria sub 20000 de lei mi se vor scoate masinile de sub sechestru ?
7. in lunile anterioare de cate ori treceam pe la ANAF , domnii de acolo ma incurajau sa scad cat mai repede cu datoria sub 20000 de lei si sa cer NEAPARAT esalonare de plata . De ce am impresia ca imi ascund ceva ? Sau sa fie un gest de bunavointa si dorinta de a ma ajuta si eu nu remarc acest lucru ?