avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Activitate DimaG

Activitate DimaG

Răspuns la discuția Ajutor deces parinte
Aici e partea "amuzanta", el era angajat in cadrul firmei mamei mele, deci acest "ajutor" ar veni tot din buzunarul nostru nu?
Răspuns la discuția Ajutor deces parinte
Salariat
Buna ziua, tatal meu a decedat in urma cu 2 luni, vreau sa stiu daca eu, copilul lui, beneficiez de vreun ajutor din partea statului in urma acestei intamplari nefericite. Mentionez ca sunt singura la parinti, atat eu cat si mama mea suntem salariate. Cheltuielile de inmormantare au fost suportate de mine si de mama mea, insa nu am pastrat chitante si facturi, nici nu le-am cerut de fapt...Ce acte sunt necesare si cui trebuie sa ma adresez?
Buna ziua, tatal meu a decedat in urma cu 3 saptamani, eu si mama mea suntem interesate de mai multe detalii privind succesiunea care trebuie facuta in urma aceste intamplari nefericite. In cat timp trebuie aceasta facuta pentru a nu plati impozit statului? Ca si bunuri comune, parintii mei au 2 apartamente in jud. Prahova. Nelamurirea este ca mama mea are o firma deschisa tot in timpul casatoriei pe numele ei si 2 masini achizitionate tot pe persoana juridica, pe aceeasi firma. Cu aceste bunuri ce se intampla? Vor fi si ele incadrate la succesiune? Va multumesc!
Angajati vodafone au incheiat mai multe abonamente de telefonie mobila, oferind si telefoane mobile in urma acestor abonamente cu o persoana care oferea documente de identitate false. Acesta din urma a fost retinut de politie, in urma mai multor plangeri din partea clientilor care se trezeau cu facturi pentru niste abonamente de care nu aveau cunostinta, declarandu-le politistilor si numele agentilor care l-au "ajutat" in toata afacerea. Agentii acum sunt urmariti penal pt toate infractiunile mentionate in subiect. Exista inregistrari video din magazin, unde se observa interactiunea de mai multe ori intre cel care folosea buletinele false si agentii magazinului si contractele facute pe numele acestora si bineinteles semnatura. Care sunt variantele in care se poate incheia o chestie de genul acesta? Pedeapsa poate fi si una cu suspendare? Sau nu vor scapa fara pedeapsa cu executare?