Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa deces tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa deces tata

Buna ziua, tatal meu a decedat in urma cu 3 saptamani, eu si mama mea suntem interesate de mai multe detalii privind succesiunea care trebuie facuta in urma aceste intamplari nefericite. In cat timp trebuie aceasta facuta pentru a nu plati impozit statului? Ca si bunuri comune, parintii mei au 2 apartamente in jud. Prahova. Nelamurirea este ca mama mea are o firma deschisa tot in timpul casatoriei pe numele ei si 2 masini achizitionate tot pe persoana juridica, pe aceeasi firma. Cu aceste bunuri ce se intampla? Vor fi si ele incadrate la succesiune? Va multumesc!
DimaG, utilizator
Termenul este de 1 an. Bunurile pe persoana juridica nu intra la succesiune daca nu au fost achizitionate pe numele firmei infiintate pe numele ambilor soti, cu toate ca banuiesc ca la infiintarea firmei ambii soti au contribuit. Consultati un notar si prezentati-i actele la concret.