avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters331678

Activitate ContSters331678

@dna avlil deci faptul ca am dorit ca acest copil sa aiba si un tata prezent, macar in wd, imi va dauna de fapt mie si copilului pe viitor, pt ca asa cum spunea si @martonze fostul sot a simtit sa fie mai "parinte" acum cand a intervenit si altcineva in viata mea, care nu doarme peste noapte la noi. Iar faptul ca minora mea nu stie natura exacta a situatiei mele sentimentale este pt ca nu doresc sa o implic in ceva ce poate nu are inca un viitor sigur, asa cum doreste fostul meu sot sa o implice, amenintandu-ma deja ca ii va spune copilului despre aceasta relatie. Si va intreb ce relevanta are acest lucru in "interesul" minorei, atata timp cat lucrurile nu se schimba, in sensul in care tatal are acces la acest copil indiferent de implicarea mea sentimentala in alta relatie?? Si totodata dc a cerut exact acum aceasta custodie exclusiva??
Oricum va multumesc tuturor pt sfaturi si am credinta ca totusi justitia nu va "anula" asa usor o hotarare DEFINITIVA si irevocabila.
buna ziua.
@ avlil
ca sa raspund la intrebarile dvs situatia sta in felul urmator: fostul meu sot avea/are mania jocurilor de noroc şi aceasta a fost şi cauza divorţului. Si-a neglijat familia (copilul) pentru sălile de joc (lucru probat cu martor la procesul de divort), si a fost de acord ca eu să am autoritate exclusiva asupra minorei! Mentionez ca hotărârea s-a dat pe Noul Cod Civil (proces deschis in vara 2012 si definitivat in dec 2012), insa nici nu a solicitat program de vizita. In tot anul 2012 nu a dorit sa isi vada copila (noi doua fiind mutate din casa comuna), apoi la insistentele mele a reluat vizitele, eu dorind sa nu creez traume psihice minorei,(mai mult decat situatia actuala -despartirea parintilor!) si am insistat si incurajat relatiile dintre cei doi (tata-fiica), acceptand chiar sa petrecem impreuna (adica in casa mea) wd-uri, sarbatori, In situatia in care noi doua plecam in concedii in strainatate aveam grija sa stea wd-uri inainte sau dupa concediu cu el. Situatia s-a modificat in momentul in care in viata mea a intervenit un barbat divortat, care in ochii copilului meu este doar un "prieten" de-al nostru comun, copila mea fiind prietena cu baietii lui (de varste apropiate),iar fostul sot fiind inrait de situatie (suntem si in proces de partaj) a inceput cu deschisul proceselor (custodie si program vizita).
Mentionez ca sunt de acord cu un program clar si precis de vizita, insa cu aceasta custodie comuna nu sunt de acord, avand in vedere faptul ca viciul lui nu a fost un moft (a avut internari la spital specializat - printre dovezile mele la proces de divort) si consider ca fara ajutor specializat si in timp nu se rezolva problema si totodata consider ca problema este că eu încearc să-mi refac viaţa, fara el, ceea ce a stârnit dorinţa fostului de a-mi cere autoritate părintească unică (chiar si comuna) după 2 ani de dezinteres total doar ca sa ma sicaneze.
Deci ca sa revin la intrebarea sau problema mea: este posibil sa obtina chiar si custodia comuna, avand in vedere totusi ca am o hotarare definitiva si irevocabila prin care se stipuleaza ca am custodie exclusiva si nu exista nici o modificare in situatia mea, nici financiara, nici psihica care sa pericliteze interesul minorei?
Multumesc anticipat
Va multumesc pt sfaturi. Exact asa si doresc..doar un program de vizita, mai ales ca eu i l-am acordat si fara hotarare judecatoreasca si chiar am insistat la el sa isi vada copilul (dar daca a considerat fostul sot ca e mai in "siguranta" cu o hartie oficiala va deveni si oficiala!).Problema mea a intervenit in momentul in care doreste custodia copilului chiar si custodie comuna si doar dupa ce a a aparut un alt barbat in viata mea. Cum se poate acorda custodie comuna in conditiile in care exista o hotarare definitiva si irevocabila si in situatia mea nu a intervenit nimic care sa duca la afectarea interesului minorei, copilul este fericit si am grija de el la fel ca pina la momentul obtinerii custodiei exclusive? Se poate sa pierd custodia, doar pt ca am un alt barbat in viata mea?!?
Buna ziua. Am urmatoarea situatie: am divortat acum 2 ani de fostul sot, impreuna cu care am o fetita de 6 ani si am o hotarare de divort cu exercitare exclusiva de catre mine (dupa noul cod civil), a drepturilor parintesti asupra minorei. La momentul respectiv fostul sot a fost de acord (mentionez ca are probleme cu jocurile de noroc, pacanele - acesta fiind si motivul divortului, printre altele) cu custodia exclusiva data mie si nu a cerut drept de vizita. Intre timp (2 ani), eu am permis (chiar insistat!) ca fostul sot sa aiba legaturi cu minora, petrecand impreuna sarbatorile legale (paste, craciun, chiar si revelioane), wd-uri, in ideea de a asigura copilului meu o tranzitie usoara in aceste momente de schimbare a vietii noastre. Insa de putin timp in viata mea a aparut un alt barbat si lucrurile s-au inrautatit cu fostul sot. Acum ma da in judecata pt drept de vizita, motivand ca eu l-am ingradit in relatia lui cu minora!! si imi cere custodia exclusiva, motivand ca eu nu voi avea timp de minora!! (lucru total neadevarat!). Cum as putea eu sa dovedesc contrariul si ce sanse are el sa obtina ce cere? Si totodata cum as putea dovedi ca inca este un jucator de jocuri de noroc (poker pe bani pe internet!), deci nu este reabilitat, ci doar inrait de noua prezenta din viata mea:((
Va multumesc pt sfaturi