avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Fantomel

Activitate Fantomel

Buna ziua,

Am primit acum 1 saptamana in posta o scrisoare ca am fost dat in judecata de catre o companie de asigurari ,pentru o asigurare de locuinta . Aparent vecinul de sub mine s-a decis sa renoveze casa si a zis dc sa nu scot niste bani de la vecinul de deasupra . Acum 8-10 ani a avut loc o inundatie mare de la vecina de deasupra si si-a inundat toate apartamentele pana la parter (de la etajul 4). Vecinul de sub mine s-a gandit sa isi faca asigurare oblgatorie de locuinta in anul 2012 si i-a chemat sa constate ca a fost inundat (el nerenovandusi apartamentul de 10 ani ...) si ca eu sunt de vina . S-a dus la presedinta blocului si i-a aratat ca are peretii inundati si acesta fiind noua si naiva , altfel nu imi explic, a semnat o foaie ca si cum noi am avut o teava sparta si probleme la nu stiu ce sifon cu toate ca nu s-a constatat nimic , nu a venit nimeni la mine , nu s-a facut nici o poza , adica nu exista nimic care sa sustina ca a fost o inundatie de la mine , avand in vedere ca nu a fost nici o inundatie . Toate aceste s-au intamplat fara a fii anuntat de nimeni , doar m-am trezit cu dosar de judecata cu compania de asigurari. Am observat ca in actele celor de la compania de asigurari scrie ca foaia semnata de presedinta blocului e din data X iar pe aceeas foaie este data X + 6 luni si ceva. La daune pe procesul verbal de constatare sunt scrise niste masuratori (ex . hol intrare - tavan patat 1 m2 )iar in referatul de plata de la compania de asigurari este trecut hol - glet 1 m2 lavabila 22.22 mp2 . Este normal asa ceva ? nu trebuia reparat doar 1m2 ? Am gasit mult mai multe neconcordante in dosarul celor de la asigurari .Nu exista nici un proces verbal de la pompieri , politie nimic . Va rog sa imi spuneti ce recomandati ? Sa ma duc la CSA sa reclam compania de asigurari ? Pot cere daune morale in judecata ? Ce se paote face in acest caz . Va multumesc