avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate mihasica

Activitate mihasica

Buna ziua.suntem 3 frati .eu si fratele meu dorim sa acceptam mostenirea intr un an de zile de la decesul tatalui nostru.(mama este decedata de 5 ani..succesiunea nefacuta).sora mea locuieste in detroit.doreste sa renunte la mostenire dar consulatul romaniei pentru statul michigan este in chicago si cam greu de deplasat acolo. Daca ea in timp de un an de zile de la decesul tatalui nu accepta sau renunta la mostenire ...noi 2 eu si fratele meu putem demara procedurile de succesiune?apartamentul pe care parintii nostrii l avut in posesie se v a impartii in 2 sau 3 parti ?multumeac mult
Răspuns la discuția Acceptare a mostenirii
07.09.2014
Răspuns la discuția succesiune
Multumesc mult pentru ajutor
Care este termenul legal de acceptare a succesiunii la notar
?
Discuție succesiune
Un ajutor ar fi mult apreciat.suntem 3 frati,acum 5 ani mama a decedat si nu s a facut succesiunea.acum 3 saptamani A decedat tatăl. Parintii aveau in proprietate un apartament cu 3 Camere . Exista un termen limita de efectuare a succesiunii? Din câte am citit pe net daca se face succesiunea in timp de 12 luni de la deces nu se mai plătește taxa de 1% din valuarea mostenirii. Putem beneficia de aceasta netaxare de 1%daca efectuăm succesiunea intr un an de la moartea tatalui sau nu mai conteaza ptr ca nu am facut o in,timp de un an de la moartea mamei,.