avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate calaretzul

Activitate calaretzul

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Mi-au pus intrebari ce as imbunatati la mine, ce ma recomanda pentru profesia de judecator, daca in general mi-au placut problemele cu o solutie sau cu mai multe solutii, de ce renunt la profesia de pana acum, cum eram financiar pana acum, de ce am nevoie ca sa devin mai performant sau sa imi influenteze in bine cariere (ceva de genul). Am avut eseu pe citatul "adevarata calatorie a cunoasterii consta nu in a descoperi tinuturi noi ci in a avea ochi noi" si m-au intrebat daca sunt de acord si ce trebuie o persoana sa faca pentru a avea "ochi noi". Alte intrebari din foaia de prezentare nu mi-au mai pus.
Speta de etica nu mi s-a parut grea. Sunt la o nunta si un invitat/vecin de la masa imi spune ca intr-un dosar pe care l-a avut, judecatorul i-a dat o solutie gresita. M-au intrebat ce as face. Si am stat tare pe pozitii (mi-au pus intrebari multe si unde ma simteau k vreau sa fac o concesie, insistau) k nu as comenta, ca i-as spune sa exercite caile de atac, ca judecatorului respectiv i s-a atribuit dosarul, ca tine de aprecierea si interpretarea judecatorului speta respectiva, ca oricum mi-ar prezenta respectivul vecin probele in mod subiectiv, ca nu pot sa ma pronunt fara sa vad tot dosarul sau toate probele si nu mi-au mai pus intrebari in momentul care le-am spus ca eu oricum nu am voie sa ii dau consultatii juridice. Pe urma in speta se spunea ca la masa lumea vorbeste in mod negativ despre justitie si ce as face. Le-am spus ca intr-o prima faza nu as interveni si daca ar deveni jignitor le-as spune sa nu generalizeze si alte prostii :) Pe urma m-au mai intrebat daca as pleca de la nunta si le-am spus ca nu.
Sfaturi nu prea am pentru ca am luat o nota mica, sub 8, dar totusi sunt intrat, m-au ajutat celelalte note. Oricum e o persoana de pe locul 12 dupa primele doua probe care a fost respinsa, a luat sub 7.
Multa bafta!
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Ce sa spun...in linii mari m-am simtit ca la interogatoriu, am ramas cu un gust amar dupa. Mi-au pus multe intrebari dintre care multe au fost generale, adica nu aveau un raspuns clar. Nu te astepta neaparat sa fie foarte primitori sau deschisi, cum mai citisem eu pe forumuri unde unii ziceau ca s-au distrat de minune :) dar nici nu sunt rai...sunt neutri, oricum nu prea poti sa le citesti pe fata parerile. Mi s-a parut ca incearca sa insiste unde te simt putin nehotarat ori unde li se pare ca s-ar putea sa existe un defect. Cu exemple concrete, pot sa revin dupa ce se afiseaza notele.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Imi pare rau...nici eu nu am mai trecut prin experienta interviului. E prima oara cand dau la inm. Erau cateva sfaturi pe forumurile din 2013 si 2012. Eu sunt programat tocmai vineri.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Salutari!
Sunt nou pe grup dar v-am tot urmarit cat am invatat pentru admitere la inm.
Acum ca am mai mult timp am zis sa ma alatur si eu comunitatii.
Momentan stau bine in clasament, dupa prima proba am fost in primii 15. M-am gandit ca daca tot va urmaresc poate dau si niste sfaturi, daca credeti ca aveti nevoie sau mai particip si eu la discutii.