avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Activitate viosandu

Activitate viosandu

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa-mi dati mai multe detalii sau sfaturi cu privire la cazul ce pe scurt am sa vi-l prezint: Doi frati frate-sora (viitoarea mea sotie) au mostenit un imobil dupa moartea tatalui lor. Au facut succesiunea acum 2 ani (cota de 1/2 pentru fiecare) iar fratele a ramas sa locuiasca in continuare in casa respectiva cu promisiunea ca atunci cand vor avea o oferta serioasa sa o vanda si sa-si imparta in mod egal banii. Dar desi au fost persoane interesate el refuza sa-si dea acordul pentru vanzare. Intrebarea1: poate fi constrans sa accepte vanzarea sau nu si prin ce mijloace? Problema nr 2 este faptul ca viitoarea sotie are un credit neachitat de aproximativ 5 ani (a ramas fara servici) si s-ar putea sa fie executata silit (nu cunosc detalii dar de curand i-a fost blocata alocatia de stat a copilului rezultat dintr-o alta casnicie). Intrebarea numarul 2 este: In cazul in care se vinde acel imobil exista sau nu riscul sa fie blocata suma de bani datorata bancii (recuperatorilor) ? sau in cazul in care nu se vinde exista sau nu riscul sa fie executata silit si scoasa la licitatie doar cota parte de 1/2 din casa? Situatie in care fratelui i-ar confenii sa achite el datoria recuperatorilor si sa devina proprietar pe intreaga locuinta . Casa valoreaza undeva la 40 mii, datoria este de 7mii, intrebarea numarul 3 este daca in situatia executarii silite fratele poate rascumpara partea surorii achitand doar datoria fara a mai fi obligat la plata unei diferente de valoare? Banuiesc ca acea cota 1/2 nu poate fi echivalata si anulata doar prin stingerea unei datorii pe care sora lui o a are din trecut. Imi cer scuze pentru avalansa de intrebari, sper ca m-am facut inteles si ne-am bucura tare mult daca am primi un raspuns. Va multumim pentru sprijin si intelegere, sanatate si numai bine!