avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate dumitru70

Activitate dumitru70

Locuinta este pe numele parintilor si construita in timp ce eram impreuna. Atat partea financiara cat si ajutorul pt ridicarea ei au fost din partea parintilor mei. Ce bani investiti poate sa ceara? Nu mi se pare corect din punctul meu de vedere. Deci ai mei imi ridica o casa ,(bani si ma ajuta si cu forta de munca ) iar la divort eu sa ii platesc fostei sotii o parte din bani. La credit.. banii au fost luati impreuna , ea cheltuie o parte din bani pe lucruri proprii si excursie in strainatate si eu raman sa platesc tot creditul. Oricum va multumesc pentru raspunsuri.
Deci eu ramane sa platesc tot creditul? Ce se intampla daca nu mai platesc ratele la banca dupa ce platesc jumatate din suma? Ce inseamna prescriptie? casa a fost construita in anul 2005. Sa inteleg ca daca eu deschid actiune in instanta pentru restituirea unei parti din credit , instanta imi va respinge cererea?
casa nu a fost trecuta la partaj fiind propietatea parintilor si construita prin sprijinul lor atat financiar cat si ca manopera pentru constructia locuintei. Fosta sotie ma tot ameninta ca vrea jumatate din valoarea locuintei. Iar la plata creditului nu vrea sa participe. Imprumutul este luat pe numele meu iar ea este coplatitor. In concluzie pot sa ma trezesc cu jumatate de casa luata si cu un credit de nevoi personale de platit mai departe? Nu vreau ca sa impart creditul jumatate dar o parte din bani vreau sa-i recuperez , sume care au folosite de ea in interes propriu exclusiv.
In anul 2005 m-am casatorit iar in 2014 am divortat de fosta sotie. Impreuna am construit pe terenul parintilor mei o casa in care am locuit pana in prezent si unde locuiesc eu ca si fiu mai departe. Investitia este facuta pe numele tatalui meu. In anul 2014 am facut un credit de nevoi personale pt a mai moderniza cate ceva la casa dar nu am mai apucat sa facem investitia deoarece fosta sotie a luat o parte din bani si a plecat de acasa avand o relatie extraconjugala. Eu platesc mai departe creditul care este luat pe nevoi personale. Partajul l-am facut la un mediator fara a mentiona valoarea creditului luat impreuna. Pot cere in instanta impartirea creditului? Ce pretentii poate avea fosta sotie? va multumesc anticipat.