avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate foox

Activitate foox

P.S am vazut ca in instanta a cerut anularea PV...daca castiga in instanta...va trb sa imi repar masina pe carca mea banuiesc? sau cum se procedeaza?
inca nu sa achitat dosarul de dauna. Acum masina mea este in service, sa facut reconstatarea si a fost trimisa catre inspectorul de daune care trb sa dea una verde reparatiei...DAR..intre timp cucoana a facut plangere la PV si se astp raspunsul instantei care va dura...banuiesc...cred ca este un pic anormal ca trb sa stau pe drp cu masina in service ..pana instanta hot vinovatul ...
Buna ziua. In urma cu aprox 10 zile, am fost lovit de o cucoana. Eu in loc sa virez la drapta am virat la stanga am patruns pe un drum prioritar in ideea de a intra intr-o strada laturalnica. De acolo-cucoana avea oblig la drepta , Stop si trecere. Eu mai aveam 1m max si treceam iar ea a intrat in mine. Mi-am recunoscut partea mea de vina (nerespectarea semnului- atat), ea nu..ca eu st de vina 100%. Pana la uram A SUNAT la 112, a venit rutiera, deplasare la sectie. Acolo sa demonstrat ca EA nu a oprit la stop..ceea ce sa intamplat, si a ramas fara permin 3 luni si amneda. Eu doar amenda-semnul a fost incalcat. A refuzat semnarea PV si a facut contestatie. Eu am fost pus ca martor si am primit dovada de reparatie si asigurarea cucoanei sa ma duc la RCA sa mi repar masina. AM deschis dosar, am dus masina in service, mi sa facut de catre firma a 2 fisa de constatare si acum cei de la service astp confirmarea pt a incepe reapratia masinii. DAR intre timp...cucoana a facut o scrisoare catre RCA-GROUPAMA sa imi blocheze dosarul de reparatie pt ca a facut contestatie la PV , asta pana cand instanta da verdictul final!!!
ESTE POSIBIL ASA CEVA??? - eu am masina in service si nu ma pot folosi de ea :OX-(
ma gandeam sa fac un contrac de gaj fara deposedare pe masina , chiar nu stiu!
buna ziua. Am un vecin si are nevoie de 4000E pe o perioada de aprox 1an jumatate. Eu fiind veciun bun, am zis ca il pot ajuta, dar ca orice roman, trb sa ii percep un comision lunar. Eu as vrea sa fac un contract la notar pt a fi sigur ca imi da banii inapoi. Ce fel de contrac sa fac, pt ca vreau sa ma asigur ca banii ii recuperez 100%. Sa fac un v-c pe masina sau ce fel de contract? ce trb sa fie mentionat in contract? iar la final, cand se restituie suma , ce suma trb sa primesc daca ii cer aprox 15-20%? este prima data cand fac asta :sorry: