Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Vreau sa ii dau cuiva banii cu imprumut, garantii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Vreau sa ii dau cuiva banii cu imprumut, garantii

buna ziua. Am un vecin si are nevoie de 4000E pe o perioada de aprox 1an jumatate. Eu fiind veciun bun, am zis ca il pot ajuta, dar ca orice roman, trb sa ii percep un comision lunar. Eu as vrea sa fac un contract la notar pt a fi sigur ca imi da banii inapoi. Ce fel de contrac sa fac, pt ca vreau sa ma asigur ca banii ii recuperez 100%. Sa fac un v-c pe masina sau ce fel de contract? ce trb sa fie mentionat in contract? iar la final, cand se restituie suma , ce suma trb sa primesc daca ii cer aprox 15-20%? este prima data cand fac asta :sorry:
Incheiati contract de imprumut in care prevedeti clauze concrete pentru recuperare imprumut
foox a scris:
Ce fel de contrac sa fac, pt ca vreau sa ma asigur ca banii ii recuperez 100%.

Contract de imprumut autentificat cu ipoteca pe casa, inscrieti ipoteca la cf.
ma gandeam sa fac un contrac de gaj fara deposedare pe masina , chiar nu stiu!
Gajul se face cu deposedare, fara deposedare nu este gaj.
Poate ipoteca pe masina, aia da se poate, dar ganditi-va daca masina ramane la el, o vinde la o adica si gata.
Ati spus ca vreti sa fiti sigur 100%, de 100% nu se apropie decat ipoteca imobiliara autentificata si inscrisa la cf.