avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Vreau sa ii dau cuiva banii cu imprumut, garantii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Vreau sa ii dau cuiva banii cu imprumut, garantii

buna ziua. Am un vecin si are nevoie de 4000E pe o perioada de aprox 1an jumatate. Eu fiind veciun bun, am zis ca il pot ajuta, dar ca orice roman, trb sa ii percep un comision lunar. Eu as vrea sa fac un contract la notar pt a fi sigur ca imi da banii inapoi. Ce fel de contrac sa fac, pt ca vreau sa ma asigur ca banii ii recuperez 100%. Sa fac un v-c pe masina sau ce fel de contract? ce trb sa fie mentionat in contract? iar la final, cand se restituie suma , ce suma trb sa primesc daca ii cer aprox 15-20%? este prima data cand fac asta :sorry:
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 16:48, 30 Septembrie 2014
Incheiati contract de imprumut in care prevedeti clauze concrete pentru recuperare imprumut
foox a scris:
Ce fel de contrac sa fac, pt ca vreau sa ma asigur ca banii ii recuperez 100%.

Contract de imprumut autentificat cu ipoteca pe casa, inscrieti ipoteca la cf.
ma gandeam sa fac un contrac de gaj fara deposedare pe masina , chiar nu stiu!
Gajul se face cu deposedare, fara deposedare nu este gaj.
Poate ipoteca pe masina, aia da se poate, dar ganditi-va daca masina ramane la el, o vinde la o adica si gata.
Ati spus ca vreti sa fiti sigur 100%, de 100% nu se apropie decat ipoteca imobiliara autentificata si inscrisa la cf.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masuri de garantie la imprumut eduardcafe eduardcafe buna ziua tuturor. imi dati va rog un sfat. as vrea sa dau cu imprumut o suma de bani, 10000 euro. ce masuri de garantie exista ca sa nu dau in bara sa umblu ... (vezi toată discuția)
Imprumut -cum sa am siguranta ca il recuperez ? marysimo marysimo Doresc sa imprumut o suma de bani mai maricica unei rude apropiate, dar nu doresc sa raman descoperita. Cum pot sa-l imprumut iar in acelasi timp sa fiu ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa dau un imprumut legal?(1500 euro) claudiu_florin_xiy claudiu_florin_xiy vreau sa ii dau cuiva 1500 de euro pe o perioada de 2 luni si sa imi dea inapoi 2000 de euro..omu a zis ca nu are ce sa imi dea garantie ca de masina are ... (vezi toată discuția)