avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate stefatzun1

Activitate stefatzun1

Maine o sa se faca consiliu profesoral .. si m-am gandit ca in cazul in care o sa se hotarasca exmatricularea definitiva sa aduc ca argument !!! [Art.122 Sanctiunile care se pot aplica elevilor sunt urmatoarele: . e) eliminarea de la cursuri pe o perioada de 3-5 zile: consta în substituirea activitatii elevului, pe perioada aplicarii sanctiunii, cu un alt tip de activitate în cadrul unitatii de învatamânt. Sanctiunea este însotita de scaderea notei la purtare cu doua puncte si absentele din toata aceasta perioada se consemneaza în catalogul clasei. Aceasta sanctiune se aplica în urmatoarele situatii: deteriorarea grava a bunurilor scolii, manifestari agresive fata de colegi si personalul scolii, jigniri aduse cadrelor didactice si personalului scolii, repetarea abaterilor etc. Masura este adusa la cunostinta familiei, iar în timpul aplicarii ei, elevul ramâne sub observatia familiei si a scolii. Elevul este obligat sa-si pregateasca integral lectiile, urmând ca la reluarea cursurilor sa fie examinat din materia predata în perioada eliminarii. În catalog la rubrica ,,observatii" se va mentiona ,,eliminat în zilele de…". Pe perioada eliminarii, elevul va efectua o activitate, în cadrul scolii, stabilita de Consiliul de administratie, la propunerea consiliului clasei. Daca elevul refuza sa participe la aceste activitati, absentele din aceasta perioada, sunt considerate nemotivate si se consemneaza în catalogul clasei. este ok sa aduc in vedere acest subiect sau o sa inrautatesc situatia ?
Am scris pe banca o poezie in care era descrisa o persoana la adresa careia am adus jigniri .. Doamna profesoara la ora la care am scris-o crede ca am scris despre ea si a spus ca ma va exmatricula si va ajunge si mai departe (instanta ) . Ce drepturi am ,? Cum pot sa ma apar ? Ce sanctiuni primesc ?!