avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate FYREZ

Activitate FYREZ

Răspuns la discuția Asigurare RCA
ok ms frumos ,este adevarat ca din 2015 vehiculele din 2007 nu vor mai plati taxa de timbru,era ceva de genu autoturismele din 2007 luna 01 si 2008 luna 08 pt ca au platit atunci in timpu ala o taxa similara ca acea a taxei de timbru
Discuție Asigurare RCA
buna ziua,mi-am cumparat o skoda octavia de curand,proprietarul masinii are m7 la asigurare,masina o las pe numele lui pentru ca nu am bani de taxa,cu timpu va scade pretul asigurarii? daca el mai are inca 10 masini pe numele lui si face accidente cu ele mi se mareste si mie asigurarea,sau fiecare asigurare este pe fiecare serie de caroserie? inca ceva,masina mea este din 2007 01 ian,am vazut tot aici pe avocat net.ro urmatoarele:
Atentie! Masinile inmatriculate in perioada 1 ianuarie 2007 – 1 iulie 2008 nu vor trebui sa achite timbrul de mediu intrucat ele au fost supuse unei sarcini fiscale similare, respectiv la prima inmatriculare a acestora a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule in conformitate cu Codul fiscal.
Discuție ASIGURARE RCA
buna ziua am mai multe intrebari
1-am cumparat de curand o skoda octavia si proprietarul are 43 de ani iar rca lui este de 788 lei adica mult findca a avut ceva accidente,cand va incepe sa scada pretul asigurarii lui?
2-masina o las pe numele lui findca taxa este de 2000 euro,daca el are sa zicem 10 masini pe numele lui si face accidente,se pune si la asigurarea de la masina mea? sau fiecare asigurare este dupa serie de caroserie fiecarui masini? la anii lui ar trebui asigurarea sa fie pana in 400 ron pe 6 luni...daca a avut ceva accidente cu masina pe care am cumparato eu cred ca va inceta pretul ala de 788 lei pe 6 luni