Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA

buna ziua,mi-am cumparat o skoda octavia de curand,proprietarul masinii are m7 la asigurare,masina o las pe numele lui pentru ca nu am bani de taxa,cu timpu va scade pretul asigurarii? daca el mai are inca 10 masini pe numele lui si face accidente cu ele mi se mareste si mie asigurarea,sau fiecare asigurare este pe fiecare serie de caroserie? inca ceva,masina mea este din 2007 01 ian,am vazut tot aici pe avocat net.ro urmatoarele:
Atentie! Masinile inmatriculate in perioada 1 ianuarie 2007 – 1 iulie 2008 nu vor trebui sa achite timbrul de mediu intrucat ele au fost supuse unei sarcini fiscale similare, respectiv la prima inmatriculare a acestora a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule in conformitate cu Codul fiscal.
Bonus-malux pentru polita R.C.A. se aplica individual, fiecarei masini, iar nu intregului parc detinut.
ok ms frumos ,este adevarat ca din 2015 vehiculele din 2007 nu vor mai plati taxa de timbru,era ceva de genu autoturismele din 2007 luna 01 si 2008 luna 08 pt ca au platit atunci in timpu ala o taxa similara ca acea a taxei de timbru