avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Activitate io_ana

Activitate io_ana

Nu sunt avocat dar o sa iti explic cum am facut eu sa reziliez contractul cu ei.. in primul rand nu am platit factura si am asteptat ca ei sa suspende serviciul.. am lasat o lunga perioada serviciul suspendat.. apoi am venit la ei cu contestarea facturii urmatoare in care d-lor pretindeau sa platesc ca si cum ar fi oferit serviciul.. am argumentat ca ii rog sa recalculeze factura tinand cont ca d-lor au decis unilateral sa nu ofere serviciul pentru perioada respectiva (cate zile au fost) si ca urmare ii rog ca daca asa au decis atunci sa nu solicite bani pentru un serviciu pe care nu l-au oferit.. desigur, am propus ca solutie sa rezilieze contractul si in acest caz eu urmand sa accept sa platesc abonamentul pentru perioada in care au furnizat serviciul.. am mentionat deasemenea ca eu am ales un abonament la momentul contractarii deoarece aveam nevoie de serviciul de date sa functioneze permanent, nu de un serviciu care sa fie uneori suspendat .. am amenintat ca in cazul in care nu reusim sa gasim o solutie amiabila o sa ma adresez protectiei consumatorului si instantei..

p.s. toata argumentatia mea s-a bazat pe faptul ca de vreme ce ei pot unilateral sa nu ofere serviciul e abuziv sa imi solicite mie sa nu reziliez contractul tot unilateral si e mai mult decat abuziv sa mai si solicite sa platesc pentru ceva ce nu au furnizat.. de aceea am si lasat sa treaca o luna intreaga in care serviciul sa fie 'suspendat pt neplata' asa incat sa existe o factura emisa de ei in situatia in care intreaga luna nu au furnizat serviciul ca urmare a unei decizii unilaterale... in acel moment a devenit evident pt d-lor ca asa se vor desfasura toate celelalte 20 de luni de contract ramase daca nu vor accepta rezilierea si au preferat sa scape de 'nebuna'.. ;) Eu acum explic calm cu am facut, dar cand am vorbit cu reprezentantul lor eram extrem de revoltata cum ei isi permit sa imi ceara bani pt ceva ce nu au furnizat.. si tocmai ca si-au permis sa nu furnizeze in ciuda contractului eu eram acum decisa sa reziliez acel contract...

Asta se intampla in august 2008, de atunci e posibil sa se fi schimbat legislatia, dar eu am reusit sa scap de ei la numai 4 luni dupa ce facusem un contract pe 2 ani.. bafta!
Răspuns la discuția Doresc sa plec de acasa
Diana,
Ma bucur sa vad ca esti o adolescenta inteligenta si matura!
Ai primit multe sfaturi bune.. lumea iti spune pe buna dreptate ca parintii sunt singurii care vor fi langa tine cand iubitii nu vor mai fi! Vad ca si tu tinzi sa reevaluezi decizia de a plecat de acasa..
Eu incerc sa fiu mai practica.. Uite totul e o negociere.. si cu mama, si cu iubitul, viata e o negociere.. dar intr-o negociere obtii intotdeauna mai putin decat ceri.. tu ceri sa te poti vedea cu iubitul tau si nu obtii asta.. de ce nu ceri iubiului tau sa va casatoriti, iar mamei tale sa fie de-acord? asta ar fi un test util pentru toti.. daca iubitul tau nu va fugi speriat, poate ca mama ta va reevalua situatia.. daca va fugi speriat, poate ca vei revalua tu..

Pe de alta parte spui ca esti la un liceu de prestigiu. Asta inseamna ca esti in situatiia de a merita sa te gandesti la o facultate, la o bursa.. o munca acum inseamna automat ca iti distrugi viitorul profesional.. orele petrecute la o munca necalificata vor fi ore "aruncate" din tineretea ta.. daca adaugi si viata de cuplu (alte ore).. zilele vor trece si peste cativa ani vei constata ca si daca ai facut o facultate, nu i-ai acordat timpul necesar pentru a putea deveni o etapa in evolutia ta.. poate vei avea o hartie, dar nu si cunostintele acumulate.. cand era vorba de scoala mea, bunicul avea o vorba.. spunea "nu il poti pacali pe D-zeu!"
Nu renunta acum la timpul tau de studiu! e prea devreme, iar meseria pe care o vei avea, daca vei ajunge sa o ai, alaturi de familia ta vor fi in viata ta singurele elemente de siguranta dincolo de toate iubirile pe care le vei trai!