avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_miky

Activitate mihaela_miky

Răspuns la discuția Recalculare pensie alimentara.
A platit o singura data, in urma primei plangeri penale, o datorie de 9 luni! Dar dupa ce a platit atunci, s-a inchis dosarul pt ca a achitat la momentul respectiv. Acum toata procedura trebuie reluata. Ideea este alta, si anume ca el nu are venituri legale! Tot ce castiga este nedeclarat si de asta cred ca este un pic mai greu. Nici nu stiu daca in aceste conditii se poate castiga in instanta procesul pentru recalculare a pensiei alimentare la minimul pe economie?!
Răspuns la discuția Recalculare pensie alimentara.
Bun, in urma plangerii penale fostul sot ar fi obligat intr-un fel sau altul sa-si achite restantele(ca sa ma exprim asa). Suma datorata este cea care s-a stabilit incepand cu data introducerii actiunii de divort,13 sept 2012, sau data la care a ramas definitiva si irevocabila, adica 07.03.2013?? Si as mai avea o intrebare: in urma modificarii codului civil, legea sustine aportul ambilor parinti la dezvoltarea sociala si emotionala a copilului, de aceea si denumirea de "autoritate parinteasca comuna, cu resedinta permanenta la mama" , corect? Insa daca tatal dispare complet, fara a mai avea habar de existenta copilului, mama tot ramane conditionata de acordul lui in privinta unor decizii, cum ar fi plecatul din tara intr-o vacanta sau chestiuni de sanatate unde ambii parinti trebuie sa-si dea acordul?! Daca odata cu trecerea timpului relatia fiica-tata este inexistenta, acesta cum isi mai poate pastra drepturile asupra copilului si mai mult pentru ca este de rea credinta sau o face intentionat, nu va fi niciodata de acord cu niste decizii!!






Buna ziua! Intrebarile mele in legarura cu acest subiect ar fi: daca fostul sot nu mai are nici un fel de legatura cu copilul,in varsta de 8 ani si 7 luni, nu are venituri declarate si nu-si achita suna stabilita de judecatorie ca pensie alimentara, ce pot face eu? Am depus actele pentru recalcularea pensiei alimentare,care a fost stabilita la minimul pe economie in sept 2012 la suma de 175 lei. La prima infatisare a procesului de recalculare a pensiei, nu s-a prezentat. Daca nu se prezinta nici la urmatorul termen, ce se mai poate face?? Astept un raspuns si va multumesc anticipat! Apropo, pt urmatorul termen s-a dispus proba cu inscrisuri si interogatoriul lui, dar daca nici atunci nu se prezinta?!