avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Activitate mirceabun1

Activitate mirceabun1

Aveti dreptate , am gresit in exprimare, ar fi trebuit sa beneficiez de legea 175/2010, dar nu s-a intamplat asa.Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Cine trebuie sa mearga catre instanta pentru rezolvarea acestei spete ? Asociatia ? sau eu sa dau asociatia in judecata?
Buna ziua

In 2010 am beneficiat de lege 175/2010 privind scaderea penalitatilor pentru plata integrala a debitului catre asociatie.Am achitat tot debitul in valoare de 2500 ron , si am ramas cu penalitati de 1100 ron, deoarece presedintele asociatie de la aceea vreme nu a vrut sa le stearga , "pentru ca nu este moral fata de ceilalti locatari"
Acum s-a schimbat Presedintele si doresc sa imi pun bransament individual pentru apa. Pentru a pune acest bransament , am nevoie de o adeverinta de la asociatie.Noul presedinte imi spune ca nu imi poate elibera adeverinta din cauza penalitatilor, dar recunoste ca dosarul meu este in regula privind legea 175/2010, si in acelasi timp ca s-a prescris datoria.
Intrebarea mea este : Cine sterge penalitaile in cazul meu ? desi trebuia sa beneficiez de legea 175/2010 , plus ca acum au trecut 4 ani si am inteles ca penalitaitle s-au prescris.