avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdanianu

Activitate Bogdanianu

Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
avant
Răspuns la discuția Uscator sau proprietate comuna?
Multumesc! Ceea ce ma intereseaza este daca acea camera e musai sa ramana „uscator„ sau poate fi folosita si ca spatiu de depozitare. Ce spune legea? Cum se poate rezolva problema cu ”doamna”?
La parterul blocului meu se afla singurul uscator disponibil, existand si o alta boxa ocupata de o singura persoana. De mai multa vreme acolo nu punea nimeni rufe la uscat de aceea am intrebat verbal mai multi vecini daca il putem folosi pentru biciclete si carut pentru copii. Vecinii au fost de acord atunci si chiar au profitat si ei de ocazie asa ca am inceput sa il folosim vreo 4 familii. La un moment dat a venit o proprietara de la parter care a insistat ca vrea sa puna rufe la uscat. Am rugat-o sa foloseasca o parte (jumatate) din uscator, cealalta urmand sa o folosim ceilalti si avand cheie fiecare. Asa a facut la inceput. Ulterior dumneaei a pus sarme si rufe peste lucrurile noastre, pe toata suprafata. Mentionez ca nu avem unde sa ne punem lucrurile care erau acolo. Cred ca in dreptul dumneaei e mai mult o ambitie decat o necesitate. Cum se poate rezolva problema? Avem dreptul sa votam destinatia acelui loc? Cati trebuie sa ia aceasta decizie? Administratorul evita sa se implice. Multumesc anticipat!