avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate antondavid52@gmail.com

Activitate antondavid52@gmail.com

cand se introduce situl pentru inscriere daca incepend cu 15 decembrie ai la dispozitie 15 zile sa achizitionezi ce ti-ai propus prin program? Daca nu esti inscris cum poti participa la program ? sau inscrierile sunt ca la alegeri, in program se inscriu prostii, dar desteptii deja au intrat in posesia vaucherelor!
Va multumesc pentru raspuns. Totusi mai am o intrebare . Cum pot sa trag la raspundere un patron care refuza sa-mi semneze demisia prin acordul partilor, care dupa depunerea cererii de demisie prin acordul partilor face presiuni pentru a ma determina sa-mi depun demisia in conditiile in care doreste el? Nota: dupa doua zile de stres la care am fost supus, am inaintat o cerere de demisie fara preaviz, pe care patronul nu a primit-o fapt pentru care la sfatul mai multor prieteni am trimis-o prin fax. Probabil patronul pentru ca am avut neobrazarea de a ma adresa justitiei dupa ce a castigat procesul in prima instanta si-a propus sa ma sicaneze si sa-mi gaseasca" nod in papura" pentru a ma da el afara din nou asa cum doreste. Fac precizarea ca de modul in care se comunica la revisal modul de desfacere a contractului de munca voi avea un viitor in cazul unei noi angajari mai mult sau mai putin avantajos. In urma cu o zi am aflat ca in ultima zi s-a depus de catre patron apel la solutia data de tribunal in cazul meu de reincadrare si plata despagubirilor salariate aferente pe perioada in care m-am judecat
da, pot da detalii:
la prima cerere depusa am primit raspuns ca nu este legala, deoarece pe pe cerere estre trecut "domnule Director, in loc de demisie. A doua cerere cu acelasi continut, dar cu titlu Demisie a dat rezolutie ca este incorect formulata, menrtionez ca cererea a fost intocmita conform modelului gasit pe FORUM avocatnet.ro
nu a fost de acord cu invoirea mea pentru 2 ore pentru a efectua fisa medicala, eu avand program de lucru 8.30 - 17.00 iar toate centrele de medicina muncii au program L-V 8-16.00. simbata duminica nu lucreaza. fac mentiunea ca m-am prezentat la lucru in dimineata zilei de 23.02 2017 si mi s-a cerut sa dapun fisa medicala imediat sau a doua zi, la orele 8.30 cand ma prezint la serviciu.
neavand decizie de reintegrare in data de 23.02.2017 m-i sa comunicat verbal sa inventariez stocul faptic din mai multe depozite fara sa mi se puna la dispozitie lista de inventar. Inventarierea trebuia sa o fac singura fara emiterea unei decizii de inventariere, fara sa se emita un proces verbal de inceput de inventariere si fara comisie de inventariere. Deoarece am refuzat, in data de 23.02.2017 mi se intocmeste referat de abatere disciplinara.
In data de 24.02.2017 primesc decizie de reintegrare antedatata depun doua cereri de demisie prin acordul partilor dar nu sunt luate in considerare. In plus avocata firmei face presiuni asupra avocatului meu ca am avut obraznicia de a demisiona. Patronul firmei nu a vrut sub nici o forma sa asculte argumentele mele privind modul in care trebuie respectata legea contabilitatii , mi-a trimis mesaj pe telefon sa consult un psihiatru, iar prin atitudinea avuta, de intimidare prin forta, a cautat sa ma faca sa am o atitudine necorespunzatoare, pentru a-i da posibilitatea sa-mi desfaca CIM disciplinar si nu asa cum am cerut eu. Chiar si cand i-am inaintat depisie in care am mentionat fara preaziz in data de 24.02.2017, nu a primit-o si nu i-a dat curs
am fost concediat in mod ilegal . Am deschis actiune in instanta impotriva deciziei de concediere si instanta a pronuntat decizia de reintegrare a mea in locul de munca avut . Angajatorul m-a supus unor presiuni psihice in urma prezentarii in vederea reintegrarii in serviciu. Urmare a tensiunilor existente am inaintala angajatorului cerere de incetare CIM prin acordul partilor dar angajatorul refuza acordarea acordului si imi cauta "nod in papura". Cum pot pe cale legala sa obtin acordul de incetare a CIM prin acordul partilor daca angajatorul refuza acest lucru fara un motiv real? Daca angajatorul refuza in continuare cui trebuie sa ma adresez pentru a obtine acordul? este legal ca angajatorul sa refuze si in acelasi timp sa ma supuna unor presiuni degradante pentru mine, in fata colegilor de serviciu numai pentru ca asa doreste ca sa se razbune ca a pierdut in instanta?