avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate adrian592

Activitate adrian592

Am comunicat acest lucru, se va duce de indata sa rezolve problema. Cat despre posibilele finaluri ale acestei povesti imi puteti spune? Exista posibilitatea unui final fericit, sa daca da, cum? Va multumesc foarte mult pentru raspuns rapid, sper sa se poata clarifica situatia.
Buna ziua! As dori sa pun o intrebare in numele unei cunostinte apropiate. Sa incep cu inceputul.
Persoana in cauza, la varsta de 14 ani a comis infractiunea de lovitura cauzatoare de moarte (a dat un pumn, unui om beat si violent care in timpul asta lovea un alt om, incercand sa-l apere, dar omul beat a cazut si a dat cu capul de o scara, ceea ce i-a fost fatal) . La varsta de 17 ani, procesul s-a incheiat, rezultatul fiind o acuzare de 1 an jumate cu suspendare si 2 de probatiune. Perioada de probatiune urmeaza sa se incheie in mai 2015.
In prezent are 19 ani, iar acum cateva luni a fost prins avand asupra lui 4.2 grame de canabis, cumparate in vederea consumului propriu pe o perioada mai lunga, in ziua salariului. A fost chemat de 2 ori pana acum la sediul BCCO, unde a avut o atitudine cooperanta fata de agentii de politie, urmand sa colaboreze cu ei la prinderea altor traficanti (amenintat fiind de acestia ca daca nu o face, ajunge la inchisoare). I s-a spus ca in cateva zile va fi sunat pt inceperea flagrantului, nu a fost, in schimb l-au sunat peste 1 luna spunandu-i ca trebuie sa se vada cu procurorul. Procurorul a avut o atitudine foarte calma si intelegatoare fata de el, spunandu-i ca va trebui sa se prezinte la Agentia Nationala Antidrog pt evaluarea dependentei lui de canabis si eventuala tratare a acesteia, lucru care l-ar si ajuta la dosar.
Problema este ca, respectivul are alt domiciliu fata de cel scris pe buletin(si in declaratii), lucru pe care l-a si precizat in repetate randuri agentilor de politie care se ocupau de caz, acestia primind informatia cu dezinteres, iar cand a precizat asta procurorului, acesta i-a spus ca va fi sunat a doua zi ca sa comunice adresa la care locuieste (pt a primii citatia de prezentare la Agentia Nationala Antidrog plus celalalte citatii ce vor aparea ulterior), insa nici pana in prezent nu a fost sunat. Intre timp citatia de la ANA a fost trimisa la adresa de pe buletin, afland abia dupa ce aceasta a expirat, ceea ce l-a impiedicat sa se prezinte la timp.
Prietenul meu in continuare sta ca pe ace asteptand un telefon, nestiind daca in cateva zile, saptamani sau luni va mai vedea lumina zilei. Va rog foarte frumos sa imi spuneti ce s-ar putea intampla cu el, ce sfaturi ii dati, care sunt sansele sa ramana in libertate. Va multumesc in avans si va urez o zi cat mai frumoasa in continuare!