avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate anca_cristiana

Activitate anca_cristiana

Si care este mijlocul legal prin care aflu care este pretul pietei pentru astfel de servicii pentru a ma putea proteja in cazul unui control fiscal? Simplu fapt de a cauta mai multe firme de profil pe internet si a vedea tariful acestora nu cred ca reprezinta un mijloc pertinent de a justifica tariful emis de PFA ul sotului. Plus majoritatea firmelor cer tarif pe ora. Daca ar fi sa iau in considerare un astfel de tarif s-ar ajunge la o suma substantiala care ar tb platita PFA-ului.

O cerere de oferta din partea mai multor firme cu profil IT ar fi suficienta?

As putea sa aleg o firma straina care prezinta tarife mult mai mari dar ofera servicii mult mai bune calitativ. Poate fi considerata aceasta actiune ca rea credinta ?
Buna ziua! Am si eu o intrebare: sunt administrator si actionar la un SRL care este promovat in mediul online de un site realizat si intretinut de catre sotul meu, actionar in acelasi SRL care are si PFA pe domeniul IT. PFA-ul sotului poate emite facturi SRL-ului pentru prestarea de servicii IT?
Mai exact serviciile de IT reprezinta inchiriere server, administrare si imbunatatire constanta a sitelui web. Contabilul firmei a spus ca se poate face, doar ca suma facturata trebuie sa fie la nivelul pietei pentru a nu fi reconsiderata operatiunea si platite impozitele aferente pe dividende si penalizari. As dori sa aflu si o alta parere.
In cazul in care se poate, cum se afla pretul pietei pentru servicii IT? Facturile vor fi in forma continua pe baza unui contract de colaborare.