avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate scamutza

Activitate scamutza

Sotul meu este intervenient fortat, dupa cum scrie in actele pe care le-am primit. Printre multele acte pe care le-am primit se afla si copie dupa RCA-ul nostru, dupa buletinul sotului meu, procesul verbal care s-a intocmit de catre politie, talonul masinii noastre, devizul de reparatie al masinii cu poze, factura si multe alte hartii...

Dupa ce am citit inca o data actele ... Inteleg ca cel lovit si-a reparat masina pe CASCO, urmand ca cei de la CASCO sa isi recupereze banii de la cei la care aveam noi RCA-ul.

Acum Uniqa (CASCO) cheama in judecata pe City Insurance (RCA-ul) in calitate de asigurator si pe sotul meu in calitate de intervenient fortat.


Pe una din hartii se precizeaza "solicitam si judecarea cauzei in lipsa in termenul art. 411......."

"In legatura cu dosarul avand datele de identificare de mai sus, in calitate de inetrvenient, va comunicam ca in termen de 25 de zile de la primirea prezentei comunicari, sub sanctiunea decaderii din dreptul de a mai depune probe si de invoca exceptii, aveti obligatia de a depune intampinarea" - in cazul in care nu depunem nimic in acest termen..se intelege ca suntem de acord cu ceea ce cer ei? (Lucru cu care suntem de acord - CASCO sa isi recupereze banii de la RCA)... Mai mult decat copia RCA-ului valabil, cate oricum exista printre acte, noi nu avem ce sa aducem ca si dovada ca ceea ce a tinut de noi a fost facut....


Va multumesc pentru raspunsuri
Asta seara si sotul meu o primit un plic cu foarte muuulte acte. La fel ca si ionut1919, este dat in judecata de catre persoana pe care a accidentat-o. Compania la care aveam RCA-ul nu a platit dauna. Acum noi ce trebuie sa facem? Din ce inteleleg de mai sus, cel care ne-a dat in judecata nu va avea castig de cauza....dar totusi noi ce facem? Ignoram aceste acte? Raspundem undeva? Unde?

Va multumesc