avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate natalys

Activitate natalys

Răspuns la discuția Renuntarea la cetatenia romana
Categoric e vina mea ca am avut incredere ca anumiti functionari au habar cu ce acte lucreaza. :) iar faptul ca am mers personal mi se pare cel mai indicat, e vorba de actele mele si eu raspund pt tot ce semnez.
Daca as fi stiut mai devreme de avocatnet.ro cu siguranta as fi cerut detalii. Aveti dreptate tot raul spre bine, am aflat ca in cazul in care voi avea un copil nascut in Ungaria teoretic ar trebui transcris certificatul de nastere in Romania.
Eu nu am nimic personal cu nimeni dar sunt obisnuita daca gresesc sa imi asum greseala, din pacate nu toata lumea e asa, inteleg nivelul de trai din Romania, dar stiu ca fiecare pers in parte a acceptat sa semneze un contract de munca in care scrie ce drepturi are angajatul dar si ce obligatii, normal ar fi ca fiecare sa isi respecte obligatiile.
App, eu am venit in Romania pentru a-mi face pasaport.ulterior am aflat ca trebuie transcrierea (dna de la pasapoarte omise sa imi spuna, in conditiile in care am specificat ca doresc informatii despre actele necesare pt pasaport si ca sunt casatorita in Ungaria)
O seara buna
Răspuns la discuția Renuntarea la cetatenia romana
Probabil m-am exprimat gresit, nu am nevoie de tratament preferential, dar demai bine de o saptamana nu fac altceva decat sa astept acte de la tradus si legalizat pentru ca am avut ghinionul sa ajung intr-un birou unde lucreaza oameni atat de inteligenti incat nu au stiut ca luna a-8-a este august, nu decembrie, apoi domnul care a tradus s-a imbolnavit, am fost nevoita sa astept 2 zile pt a corecta greseala, facandu-mi o alta greseala, apoi cand a trebuit sa iau actele traduse si legalizate si-au cerut scuze dar nu au putut sa imi traduca al doilea act, am fost intelegatoare si am cautat un al doilea birou de traducere pt al doilea act unde domnul care prelua actele a fost extraordinar de competent, iar azi am reusit in sfarsit sa depun toate actele in regula.
Dezamagirea mea vine pentru ca am pierdut in total doua saptamani doar sa depun dosarul pentru transcrierea certificatului de casatorie, pentru ca a trebuit sa mai calatoresc inca o data 800km pana acasa pentru a aduce certificatul de nastere al sotului pt ca au uitat sa imi spuna exact ce acte am nevoie, sunt si eu om egal unde locuiesc, am si eu un loc de munca, am si alte probleme de rezolvat, iar daca sun sa cer o informatie consider ca e dreptul meu sa fiu informata corect.
Aici am primit informatii mult mai complexe.
Va multumesc pentru ca incercati sa ajutati.
Răspuns la discuția Renuntarea la cetatenia romana
Este incredibil, le trebuie in jur de 30 de zile sa transcrie un certificat de casatorie, traim intr-o tara cu un sistem cel putin dezamagitor.
Inca nu realizez pentru ce au nevoie de atat timp sa faca o amarata de transcriere din moment ce am certificatul de casatorie tradus, legalizat si in original... o alta idiotenie este ca au nevoie de certificatul de nastere al sotului... din pacate am nevoie urgent de actul acesta pentru a-mi face pasaportul ca altfel as renunta la a fi bataia lor de joc :(
a durat mult mai putin si a fost mult mai simplu sa obtin acordul Ungariei pentru a ma casatorii acolo
:O
Răspuns la discuția Renuntarea la cetatenia romana
Multumesc frumos pentru informatie, as mai avea o intrebare cat dureaza transcrierea certificatului de casatorie,dupa ce voi depune toate actele necesare?
Sunt momentan cetatean roman cu domiciliul in Ungaria si casatorita in Ungaria cu un cetatean maghiar, este posibil ca in momentul in care aplic pentru cetatenia maghiara sa renunt la cea romana? Si daca ma puteti ajuta cu informatii referitoare la ce obligatii am in situatia aceasta in legatura cu actele, acum incep doar sa inregistrez casatoria din Ungaria in Romania, si nu prea stiu ce am de facut :(#-o