avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Activitate ema69nyc

Activitate ema69nyc

Răspuns la discuția dreptul la mostenire
din cate stiu toate actele sunt la tatal meu care acum s.a mutat la matusa mea.......chiar nu stiu ce ar putea sa faca cu actele apartamentului....mi-e greu sa vad ca acum cand mi-am pierdut si mama si fratele iar tatal meu niciodata nu a avut un cuvant de spus in luarea deciziilor in familie ,apar oameni care cred ca li se cuvine ceva ............la cateva luni dupa moartea mamei in urma unui cancer s.a pus problema tot de matusa mea sa ii dau semnatura fratelui meu pt apartament....eu atunci am spus ca nu il da nimeni afara si ca oricum este al lui.....la ceva timp dupa fratele meu a avut o cadere foarte urata si daca ar fi avut acte ar fi vandut apartamentul cu siguranta.....cum a facut si cu alte bunuri din casa...acum nicitatal meu nu ar mai fi avut unde sa stea......va multumesc pt raspunsuri..! oricum nimic nu ma mai surprinde ..ma stept la orice din partea unor oameni pe care credeam ca ii cunosc foarte bine
Răspuns la discuția dreptul la mostenire
pana anula cesta nu am facut nici un demers legat de succesiune considerand ca apartamentul ii va ramane fratelui meu ....din pacate acesta s.a sinucis in urma cu trei luni fiind bolnav de schizofrenie....tatal meu sufera si el de o afectiune psihica -tulburare bipolara maniaco depresiva......dureros e ca la ceva timp dupa moarte fratelui meu o matusa, sora tatalui meu a inceput sa puna problema in sensul ca ar trebui sa vanda apartamentul tata si sa se mute la tara unde are casa.....eu nu sunt de acord pt ca apartamentul este in oras are toate conditiile ca tatal meu sa stea multi ani fara probleme....imi este teama ca matusa mea il va convinge sa vanda sau sa il lase ei mostenire.......este posibil sa se intample asta?
As vrea sa stiu daca tata poate sa vanda apartamentul fara acordul meu. Mentionez ca mama este decedata si fratele la fel ....nu s.a dezbatut mostenirea ..poate tata sa lase altei persoane mostenire apartamentul? Va multumesc !