avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate officemire

Activitate officemire

Am uitat sa va precizez ca mama mea nu mai locuieste de 2 ani in Bucuresti ,buletinul il are in Pitesti, dar dosarul "investire cu formulă executorie" se afla la sectorul 3 Bucuresti. Taxa de timbru o va plati la Bucuresti unde va depune contestatia sau la Pitesti ? Nu vreau sa o pun pe drumuri ca are o varsta :(.... .O seara buna!
va multumesc din suflet.week-end placut!
Va multumesc d-na avocat. O ultima intrebare : ce taxa de timbru trebuie achitata?pentru suma de 3242 lei. Nu am gasit articolul de lege , am gasit grile sub numele de cautiune, doar pentru suspendarea executarii silite (ori in acest caz suma a fost retinuta in totalitate din contul bancar.)
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri. Saptamana trecuta mama mea a primit un sms de la banca unde avea cont bancar ca s-a operat in intregime o poprire din partea BEJ "X" in suma de 3242 lei (fiind retrasa toata suma deoarece avea disponibil).Mentionez ca mama mea a facut un imprumut la banca in anul 2002 de 15000 lei achitand toate ratele la timp. Saptamana trecuta a aflat ca de fapt la creditul respectiv a ramas o suma foarte mica de plata 185 lei de care ea nu a stiut iar banca nu a informat-o.Banca a cesionat restul de plata catre o firma de recuperari de la care nu a primit absolut nici o informare.Saptamana trecuta a aflat ca pe rolul instantei sector 3 este debitor intr-un dosar de "investire cu formulă executorie" iar creditor firma de recuperari ,iar instanta" Admite cererea de învestire cu formulă executorie".Mentionez ca nu a primit absolut nici un document sau vreo citatie.
Se poate face contestatie ?contestatie la executare sau poprire ? se poate invoca prescrierea dreptului de a mai cere ceva pentru firma de recuperari? se poate solicita intoarcerea executarii avand in vedere ca suma de bani i-a fost retrasa toata din cont?
Ce taxa de timbru trebuie achitata?pentru suma de 3242.Se depune la aceeasi instanta?
Va multumesc anticipat .Astept sugestii din partea dvs.
Răspuns la discuția Amenda vamala - contestatie
Nu stie nimeni?:( la judecatoria de pe langa vama sau la judecatoria din judetul meu unde am sediul?
Buna seara,
Sunt persoana juridica si la un colet venit din china de aproape 230 $ la controlul fizic s-a constatat ca unele produse (majoritatea haine) erau mai multe altele mai putin fata de ce era pe factura.Reprezentantul firmei de curierat s-a ocupat de formalitatile vamale,m-a sunat si mi-a spus ca voi primi amenda procesul verbal ,nu mi-a spus ce suma ,prin posta iar ce s-a constat in plus se confisca ,nu a vrut sa-mi puna la dispozitie declaratia de import .Au trecut aproape 10 zile si nu am primit nimic.
Unde se poate depune o contestatie impotriva unui proces verbal de amenda incheiat de biroul vamal otop. bucuresti? Firma este din Brasov ,trebuie sa merg la Bucuresti? Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc.
Va multumesc pentru clarificari.
O zi buna!
Buna ziua,
Am un contract de mandat, nu am alt loc de munca,mi se retin toate taxele si impozitele in vigoare direct la sursa adica 32% ( -impozit 16%+contributie sanatate 5,5%+contributie pensie 10,5% ).
Am inteles ca obligatia declararii, calcularii, retinerii si platii contributiei individuale de asigurari sociale revine platitorului de venit (cel cu care am incheiat contractul de mandat).
Eu mai am vreo obligatie sa mai declar ceva? (mai depun acea declaratie de venit global 200).Avand in vedere ca atunci cand declar inseamna ca am de platit,in situatia de fata nu am ce sa mai platesc.

Va multumesc.
O zi buna!
Multumesc pentru clarificari
Am uitat sa precizez ca sediul pfa se afla in alta localitate fata de persoana juridica cu care urmeaza sa inchei contractul ,distanta 60 km(dus-intors).