Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de mandat cu retinere la sursa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de mandat cu retinere la sursa

Buna ziua,
Am un contract de mandat, nu am alt loc de munca,mi se retin toate taxele si impozitele in vigoare direct la sursa adica 32% ( -impozit 16%+contributie sanatate 5,5%+contributie pensie 10,5% ).
Am inteles ca obligatia declararii, calcularii, retinerii si platii contributiei individuale de asigurari sociale revine platitorului de venit (cel cu care am incheiat contractul de mandat).
Eu mai am vreo obligatie sa mai declar ceva? (mai depun acea declaratie de venit global 200).Avand in vedere ca atunci cand declar inseamna ca am de platit,in situatia de fata nu am ce sa mai platesc.

Va multumesc.
O zi buna!
Nu aveti obligatia depunerii declaratiei 200.In rest e OK se retin la sursa si se platesc toate contributiile,fiind asimilate salariilor
Va multumesc pentru clarificari.
O zi buna!