avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate DoamnaX

Activitate DoamnaX

Buna ziua,

In momentul de fata locatarii blocului 34 din BUcuresti se confrunta cu urmatoarea problema:

- s-a intrerupt apa calda si administratora blocului a mintit pe toata lumea spunand ca se va rezolva in curand, se schimba o piesa.
Dupa 2 saptamani timp in care ea a disparut locatarii blocului au devenit suspiciosi si au sunat la furnizori cerand informatii cu privire la facturi.
In concluzie sunt datorii de:
- 1 miliard la RADET (20 facturi neachitate)
- 100 milioane lei vechi la APa Nova (5 facturi neachitate)
- restul utilitatilor : gaze+curent, etc
Eu locuiesc de 2 ani in acest bloc, sunt chiriasa si nu m-am gandit ca este atat de grav, desi am banuit ca ceva nu este in regula in conditiile in care iarna plateam pt 1 apt 2 cam 2 pers 500-700 lei intretinerea...

Acum locatarii fac sedinte peste sedinte pt a gazi o rezolvare a problemei, insa nimeni nu stie ce sa faca exact.
Ce ne sfatuiti? Cateva persoane din bloc au sugerat sa platim fiecare apt 1000 lei ca sa ne dea drumul la apa calda, sa achitam apa rece sa nu o inchida,samd. Aceste persoane sunt suspectate ca ar fi fost "mana-n mana" cu administratora fugita. Ea nu detine un imobil pe numele ei, nu are bunuri, se da bolnava si internata la spitalul 9 ca sa scape samd.
De ce trebuie ca tot noi, locatarii, sa platim sumele restante tinand cont ca in nici o luna nu au existat restantieri. Majoritatea sunt pensionari care nu au posibilitati si nu au de unde sa scoata acesti bani.
Acest bloc are o singura scara, 36 apt si nu exista presedinte, asociatie de locatari sau alte persoane imputernicite in mod legal sa actioneze in instanta. Politia am inteles ca nu se baga, un avocat nici atat ca nu ar exista asociatie de locatari, samd...
Ce ne sfatuiti sa facem si care-s pasii?


Multumesc